Shpërthimi i Digës, Zelensky: Forcat ruse hodhën në erë digën nga brenda strukturës

Shpërthimi i Digës, Zelensky: Forcat ruse hodhën në erë digën nga brenda strukturës

1686038597_digaekherson.jpg

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka fajësuar Rusinë për bombardimin e digës në Kherson.Ai ka thënë se forcat ruse hodhën në erë digën nga brenda strukturës

Lidhur me këtë ngjarje, mediat ndërkombëtare raportojnë se presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka urdhëruar një mbledhje urgjente për trajtimin e situatës.

“Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy vendosi të mbajë një takim urgjent të Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Ukrainës në lidhje me shpërthimin e digës së rezervuarit të Kakhovës”, tha sekretari i Këshillit Kombëtar të Sigurisë dhe Mbrojtjes së Ukrainës, Oleksiy Danilov.

Në një postim në Telegram, Zelensky tha se sulmi u nis në orën 2:50 të mëngjesit të sotëm dhe shkaktoi përmbytje që preku rreth 80 vendbanime.

“Terroristët rusë kryen një shpërthim të brendshëm të mekanizmave të Hidrocentralit Kakhovka. Janë urdhëruar evakuimet nga zonat e rrezikuara dhe të gjitha qytetet dhe lokalitetet e furnizuara me ujë nga rezervuari i Kakhovkës janë furnizuar me ujë të pijshëm”, ka shkruar Zelensky.

Diga Nova Kakhova u dëmtua nga sulmi, duke çuar në përmbytje në zonë. Ai u bëri thirrje njerëzve në disa pjesë të qytetit të largohen nga shtëpitë e tyre.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Shkatërrohet diga afër Kherson, përmbytje masive, evakuohen banorët! Kuleba: Mijëra civilë në rrezik! Zelensky: Rusia nuk na ndal dot


M.T/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Michel: Në Spanjë mund të ketë takime joformale për situatën në Kosovë! Beogradi dhe Prishtina duhet të zgjidhin mosmarrëveshjet

Michel: Në Spanjë mund të ketë takime joformale për situatën në Kosovë! Beogradi dhe Prishtina duhet të zgjidhin mosmarrëveshjet