Basha me kreun e Komunës së Bujanovcit: Shqiptarëve në Luginën e Preshevës po u bëhet spastrim etnik, Rama hesht! ‘Ballkani i hapur’, t'i japim fund kësaj hipokrizie

29 Korrik, 16:52 | Përditesimi i fundit: 2021-07-29 18:46:03

Pas takimit me kreun e Komunës së Bujanovcit Nagip Arifi në selinë e PD, kryedemokrati Lulzim Basha, ka ngritur shqetësimin se shqiptarët në Luginën e Preshevës po përballen me spastrim etnik nga Serbia. Një thirrje direkte Basha ka pasur për SHBA dhe BE që të bëjnë gjithçka që është e mundur për të ndalur këtë spastrim.

“Në këtë korrik të nxehtë të nxehta mbeten problemet e mëdha të mbartura prej vitesh për shqiptarët e luginës së presheves ku do të vlerësoja spastrimin që po i bëhet komunës së preshevës. OSBE SHBA të bëjë gjithçka për të ndalur këtë spastrim etnik që po ndodh prej vitesh. Në preshevë nuk as dhe një mjek shqiptar, diskriminimi vazhdon. Vazhdon diskriminimi me mosnjohjen e diplomave për ata që kanë studiuar në universitetin e prishtinës. Qytetarët e luginës së preshevës përballen me sfida të mëdha”, tha Basha.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha