Era ndihmon në përhapjen e vatrës së zjarrit në Karaburun, digjen më shumë se 80 ha pyje! Zjarrfikësit pritet të ndërhyjnë pasdite

29 Korrik, 17:03 | Përditesimi i fundit: 2021-07-29 17:09:56

Vijon që të jetë aktiv zjarri në gadishullin e Karaburunit në Vlorë, ku janë djegur më shumë se 80 ha pyje. Edhe pse forcat e Zonave të Mbrojtura dhe forcat e Ushtrisë kanë qenë në terren për gjatë gjithë ditës, izolimi i flakëve ka qenë i pamundur.

Në këto momente forcat zjarrfikëse dhe ato të ushtrisë, kanë bërë një shkëputje dhe pritet që të ndërhyjnë në orët e vona të pasdites, pasi flakët kanë shkuar deri në tre metra dhe rrezikojnë jetën e tyre.

Vatra e zjarrit rrezikon që të përhapet edhe më shumë për shkak të erës dhe motit të thatë, ndërkohë që zjarri po fiton terren duke rrezikuar seriozisht parkun Kombëtar të Llogarasë. Temperatura në ato zona dhe për më tepër pranë zjarrit shkon 60/70grade.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha