Kombëtarja U-18/ Dede: Klubet s’lejonin lojtarët të grumbulloheshin, ja çfarë fola me Reja-n

24 Prill 2019, 14:52

Kombëtarja U-18 e Shqipërisë në ndeshjen e parë zyrtare ka barazuar 2-2 në miqësore kundër Maqedonisë së Veriut. Në takimin e zhvilluar në stadiumin “Sopoti” të qytetit të Librazhdit kuqezinjtë kaluan dy herë në avantazh, por në fund u ndanë në ‘paqe’ me kundërshtarin e tyre. Gjithsesi rezultati në ndeshjen debutuese ishte në plan të dytë , pasi për trajnerin Nevil Dede kishte jo pak vështirësi.

"Për momentin jemi munduar të marrin një pjesë kryesore të elementeve që kemi informacione dhe që ne kemi vëzhguar, por ka edhe problematike pasi ndeshjet e moshës U-18 nuk korespondojnë me datat e UEFA-s dhe FIFA-s. Në këtë situatë na doli një problematikë që klubet nuk i lejonin lojtarët të grumbulloheshin."

Dede më tej foli edhe për raportin me trajnerin e ri të Kombëtares A Edi Reja, më të cilin ishte takuar një ditë pas prezantimit.

“Diskutimi ishte pozitiv, Reja ishte energjik dhe donte informacion për U-21 dhe U-19, do t’i ndjek nga afër. Ai do të stabilizojë formacionin dhe pastaj do të vëzhgojë lojtarët e talentuar.” 

Ndërkohë portieri Fatmir Çeka për ndeshjen e tij të parë me Kombëtaren është shprehur:

“Të veshësh fanellën e kombëtares është një emocion i papërshkrueshëm dhe është ndienja më e bukur në botë. Të gjithë ata që e veshin fanellën e Kombëtares duhet të jenë krenar.”

Të enjten, po në stadiumin ‘Sopoti’ të Librazhdit do të zhvillohet ndeshja e dytë miqësore e Kombëtares U-18.

Kategori të tjera