Kur shoqëria të shtyn të martohesh, e ftuar psikologia Manjola Baci

18 Shkurt 2020, 12:37

Martesa është një vendim i vështirë për t’u marrë, e aq më tepër në ditët e sotme kur individi është i prirur për tu përkushtuar më tepër drejt karrierës.

Megjithatë ende sot ka faktorë që të shtyjnë drejt martesës e jo domosdoshmërisht lidhet me atë që ndjen për personin e zemrës.

E ftuar në “Rreze Dielli” psikologia Manjola Baci ka folur pikërisht për këto faktorë, në mesin e të cilëve futet edhe familja e shoqëria të cilët të shtyjnë drejt zyrtarizimit në martesë të dashurisë.

Por psikologia sjell edhe një fakt deri diku shqetësues. Sipas saj, edhe pse martesa është një institucion i rëndësishëm, ajo po shkon drejt venitjes.

Kemi disa sinjale. Ne kemi statusin akademik, pra cdokush nga ne po shkollohet. Dhe në momentin që shkollohemi, shohim karrierën. I largohemi martesës, por jo përjetësisht. Mjafton ta duash, është aty, porn ë një të afërme jo shumë të largët ky institucion do venitet. Sepse shumë njerëz sot nuk e shohin veten më riprodhues, duan më shumë veten, por është edhe statusi ekonomik.Më parë këtë na e mundësonte burri, ndërkohë që sot femra duhet ti krijojë vetë.” shprehet psikologia.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha