Kush është mbretëresha Elizabeth, monarku që ka mbretëruar më gjatë në Mbretërinë e Bashkuar

8 Shtator, 20:46 | Përditesimi i fundit: 2022-09-08 22:24:25

Vdekja e Mbretëreshës Elizabeth i jep fund mbretërimit më të gjatë në historinë e Mbretërisë së Bashkuar. Elizabeth II u bë mbretëreshë pas vdekjes së babait të saj Mbretit George VI më 6 shkurt 1952. Mbretërimi i saj prej 70 vitesh ishte shtatë vjet më i gjatë se ai i Mbretëreshës Viktoria. Duke udhëhequr monarkinë nga vitet e fundit të Perandorisë Britanike në epokën e mediave sociale, ajo u bë një nga figurat më të njohura dhe më të respektuara në botë. 

Kategori të tjera