Mish qingji me oriz dhe nenexhik nga zonja Vjollca

13 Maj, 10:23

Mish qingji me oriz dhe nenexhik 

1 kg mish qingji 

1 qepë e vogël

2 gota oriz

1 lugë lëng mishi

kripë dhe piper të zi

1 lugë çaji nenexhik I thatë

pak vaj ulliri

Përgatitja:

Pastrojmë mishin dhe e kaurdisim pak shtojmë 1.5 litër ujë të ngrohtë dhe e lëmë të ziejë për 45 minuta, kripë. Ndërkohë në një tigan të hollë ngrohim vajin dhe kaurdisim 1 qepë të vogël deri sa ajo të zbutet, sthojmë oriizin I përziejmë sëbashku dhe I transferojmë nga tigani në tepsinë ku do të bashkojmë përbërësit. Vendosim mbi oriz nenexhikun e thatë dhe e përziejmë mirë. Shtojmë lëngun e mishit vendosim copat e mishit dhe rregullojmë shijen me kripë dhe piper të zi. Vendosim tavën në furrë në temperaturë 200 gradë Celsius për 20-25 minuta.

 

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha