Nga Cërnica në Bujanoc, 2 dekada studime arkeologjike nxjerrin ‘Dardanët’ të plotë, Përzhita: Historia me gërmimet, pse Damastion mendohet si kryeqendra e Mbretërisë

6 Korrik, 17:27

Akademiku Luan Përzhita, pas 22 vitesh studim e ekspeditash në terren, sjell të plotë studimin mbi “Dardanët”. Në një intervistë për Report tv, studiuesi i arkeologjisë hedh dritë mbi trashëgiminë ilire, gërmimet në Kosovë e përtej saj, deri në Bujanoc të Serbisë, si dhe shpjegon pse Damostioni mendohet të ketë qenë kryeqendra e Dardanisë.

Kategori të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha