Pilaf me qepë dhe domate nga zonja Vjollca

10 Maj, 11:05

Pilaf me qepë dhe domate

Përbërësit:

1.5 gotë oriz

1 qepë të vogël

3 domate

Kripë dhe piper të zi

3 gotë ujë ose lëng pule

Ose mishi

2 lugë gjelle vaj ulliri

2 lugë gjelle gjalp

Djath parmixhano për servirje

Përgatitja:

Fillimisht vendosim lëngun e perimeve ose të mishit për të valuar. Në një tigan të thellë kaurdisim qepën në kubikë, me vaj shtojmë domaten të grirë në rende dhe e lëmë të ziejë për 10 minuta në temperaturë mesatare. Në një tenxhere me pak vaj dhe gjalp kaurdisim orizin sat ë nxehet shtojmë 3 gota ujë ose lëng perimesh ose mishin dhe e lëmë të ziejë për 5 minuta shtojmë salcën me domatet dhe qepë e përziejmë rregullojmë shijen me kripë, piper të zi dhe e lëmë të ziejë dhe 7 minut të tjera. Në fund sipas preferencave mund të përvëloni dhe pak gjalp. E servirim të pudrosur me pak djath parmixhano.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha