Receta e ditës - Tartë me brokoli pa miell dhe supë krem me patate e hudhra / Pjesa e dytë

6 Shkurt 2020, 15:16

Supë krem me patate dhe hudhra

Përbërësit:

 1 qepë mesatare

1 presh

1 kokë hudhër

1 lugë gjelle tumzë e thatë

2 patate

1.2 litër lëng pule

Kripë dhe piper i zi

Vaj ulliri

1 tufë majdanoz

Bukë në kubikë (2-3 feta)

Përgatitja:

Në një tenxhere të thellë ngrohim vajin e ullirit, qepën e grirë hollë, e kaurdisim atë sa të fillojë të marrë ngjyrë. Shtojmë preshin e grirë në unaza të holla dhe vazhdojmë ti përziejmë së bashku. Shtojmë hudhrat të prera trashë dhe përsëri përziejmë 1 lugë supe trumzë të thatë, paatet në kubikë të vegjël dhe shtojmë lëngun e pulës, kripë e piper të zi. I përziejmë të gjithë përbërësit dhe mbulojmë supën, e lëmë të ziejë për 25 minuta. Largojmë tenxheren nga zjarri, shtojmë kremin e panës dhe e përziejmë mirë. E kalojmë supën në blender dhe e kthejmë në krem.

Në një tigan hedhim pak vaj dhe kalojmë kubikët e bukës derisa të zverdhen pak e të bëhen krokante.

Presim majdanozin hollë.

Shtojmë majdanozin në supë dhe e servirim atë në tas, duke vendosur disa kubikë buke krokante dhe pak majdanoz të freskët.

Programe të tjera

Shiko të gjitha