Sallatë me Bullgur nga zonja Vjollca

10 Qershor, 10:34

Sallatë me bullgur

Përbërësit:

1 gotë bulgur

1 tufë kopër

1 tufë majdanoz

3 qepë të njoma

1 spec I kuq

1 filxhan çaj me kastraveca në kubikë ( turshi)

1 karrotë ( në rende )

1 filxhan çaj misra

5 lugë gjelle vaj ulliri

 1/2 limon

kripë

Përbërësit:

Në një tenxhere ngrohim1 lugë gjelle vaj ulliri kaurdisim bullgurin dhe shtojmë në të 1.5 gota në ujë e lëmë të ziejë për 15 minuta.. Më pas e mbulojmë dhe e lëmë dhe 15 minuta të tjera të pushojë. E ftohim dhe e transferojmë në një tas. Të gjithë perimet I presim sa më imët dhe I shtojmë në tas karrotën e grijmë në rende, bashkojmë të gjtihë përbërësit në tas duke shtuar kripë, lëng ½ limon dhe vaj ulliri I përziejmë dhe e shërbejmë.

 

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha