Sheqerpare nga zonja Vjollca

12 Maj, 11:47 | Përditesimi i fundit: 2021-05-12 11:49:10

Sheqerpare

Përbërësit:

250 gr gjalp ( gjysëm I tretur)

2 të verdha veze dhe 1 e plotë

50 gr sheqer

300 ose 350 gr miell

Shërbeti

600 gr sheqer

400 ml ujë

2 feta limon

Përgatitja:

Në një tas përziejmë vezët me 50 gr sheqer deri sa sheqeri të shkrijë. Shtojmë gjalpin gjysëm të shkrirë dhe të vakët dhe I përziejmë sëbashku shtojmë pak nga pak miellin dhe punojmë me dorë deri sa brumi të mos na ngjitet nëpër duar por jo të nab ëhet I fortë, formojmë sheqerparet në madhësi mesatare dhe I vendosim ato në një tepsi. I vendosim në furrë të piqen në temperaturë 160 -170 gradë ceslius deri sat ë vzerdhen në ngjyrë të artë. Ndërkohë që sheqerparët piqen përgatisim sherbetin duke vendosur përbërësit në tenxhere dhe sa të fillojë zierja e largojmë sherbetin pas 6 minutash. Nxjerrim tavën nga furra e lëmë të vakët dhe e shërbetin me shërbetin e nxehtë. I lëmë të ftohen dhe mund ti shërbejmë.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha