Srebrenica, Shehu kritikon rezolutën: Jeni jashtë ligave të PE! Përmendni Kosovën për të larë gojën! Balla: I jemi referuar edhe më tej

7 Korrik, 12:05

Më kritika dhe debate është shoqëruar seanca pleanre për miratimin e rezolutës së Srebrenicës ditën e sotme ku deputeti Tritan Shehi ka kritikuar rezolutën. Sipas tij rezoluta është jashtë ligave të Parlamentit evropian dhe se Kosova përmendet në Kuvend sa për të larë gojën.

'Më në fund mazhoranca ra dakord të sjellë një material. Më në fund, mor guximin e saj u mbush me frymë, por pa e diskutua me askënd. Kemi një rezolutë, shumë konfuze, jo të paqartë, jo goditëse.

Po përgatisni shfaqjen e rezolutës së Ukrainës. Kjo duket që në titullin që ju përdorni, ju të nderuar e quani për përkujtimin e viktimave të Srebrenicës, ju nuk përmendni gjenocidin. Ju dënoni mohimin e gjenocidit, jo gjenocidin vetë. Pse nuk e bëni? Ju jeni jashtë ligave të parlamentit evropian. Ju kudo thoni gjenocidi i forcave serbe e ato boshnjake, ju mohoni unitetin serboboshanjk dhe serb në Srebenicë. nga ana politikë kjo rezolutë është jo në përputhje me realitetin, jeni së paku 5 hapa nga rezolutës së PE. Ko është përgjegjësia juaj, ju fusni këtu dy rreshta për Kosovën për të ;larë gojën? As atje nuk dënoni gjenocidin, ju dënoni spastrimin etnik dhe këtë ju s'keni guxim ta thoni, mendoj se kjo rezolutë ka nevojë për përmirësim.' tha Shehi.

Deklarata e Shehit është kundërshtuar nga taulant Balla i cili tha se i janë referuar rezolutës së PE madje edhe më tej se aq.

'Mosha duhet të jetë pjekuri për të mos gënjyer se nuk ke kohë për ta rikuperuar. Ne kemi shkuar edhe më tej se Parlamenti Evropian. Ne kemi thënë ‘në përkujtimin e viktimave të gjenocidit në Srebrenicë”. Ne i jemi referuar dokumentit të PE, por kemi shkuar edhe më tej.'- tha Balla

Kategori të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha