Sudan i Jugut, rrëzohet helikopteri ushtarak etiopian me 23 pasagjerë në bord/ 4 persona humbin jetën

11 Shkurt 2019, 12:22

Një helikopter ushtarak etiopian me 23 pasagjerë në bord është rrëzuar të shtunën brenda kompleksit të Forcës së Sigurisë së Përkohshme të Kombeve të Bashkuara për Abyein (UNISFA) në Sudanin e Jugut.

Katër nga pasagjerët e Heliopterit ushtarak ngelën të vdekur nga aksidenti ajror dhe dhjetë të tjerë u plagosën nga ku dy në gjendje kritike për jetën. Helikopteri etiopian MI-8 ishte në operacion rutinë që mbante trupa etiopiane me itinerar nga Kadugli në Abyei .

 Akoma janë të paqarta shkaqet e rrëzimit të menjëhershëm të mjetit ajror, autoritetet po punojnë për zbardhjen e ngjarjes.

"Ne jemi thellësisht të pikëlluar nga ajo që ndodhi sot pasdite. Ngushëllimet tona familjeve të atyre që kanë vdekur në aksident, "tha gjenerali gjeneral Woldezgu.

Etiopia ka rreth 4500 persona në terren për të mbështetur përpjekjet e UNISFA-s për të siguruar paqen dhe sigurinë në Abyei

Kategori të tjera