Supë krem karrotë me patate dhe pulë nga zonja Vjollca

4 Qershor, 10:30

Supë krem karrotë me patate dhe pulë

Përbërësit:

400 gr krahë pule

1 lugë gjelle gjalp ose 1 lugë gjelle vaj

1 qepë

2 lugë gjelle miell misri

3 karrota mesatare

3 patate mesatare

kripë dhe piper të zi

2 thelpi hudhër

lëng pule

2 lugë gjelle për shije më të mirë

1 lugë kafe piper të kuq

Përgatitja:

Në një tenxhere shkrijmë gjalp, vaj dhe kaurdisim qepën të prerë në fije deri sa qepa të zbutet. Shtojmë miellin e misrit e përziejmë sëbashku për 2-3 minuta në temperaturë mesatare.

Shtojmë karrotat dhe patatet në copa të vogla I përziejmë sëbashku, kripë, piper të zi, 1 lugë kafe pluhur hudhre ose hudhër të prerë imët. Vazhdojmëpërzierjen, shtojmë 1 litër lëng pule, 2 gota ujë dhe I lëmë perimet të ziejnë deri sa përimet të ziejnë mirë. Kalojmë supën në blender dhe e kthejmë atë në krem të lëmuar. Nëse konsistenca e supës është e trashë e rregullojmë sipas preferencës duke shtuar pak lëng pule ose ujë të nxehtë.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha