Tifozët mblidhen në Los Angelos, homazhe për Kobe Brayant: Mësuam një lajm tragjik

27 Janar, 14:29

Bota e basketbollit po vajton për vdekjen e Kobe Bryant, një nga basketbollistët më të njohur në botë, i cili vdiq pas rrëzimit të helikopterit në Kaliforni. Në bord me të dhe vajzën e tij trembëdhjetë vjeçare ishin edhe shtatë persona të tjerë, të cilët mbetën të gjithë të vdekur nga aksidenti.

"Forcat e kërkim-shpëtimit mbërritën menjëherë në vendngjarje pas rrëzimit dhe filluan të kërkojnë për çdo të mbijetuar. Për fat të keq, u kuptua shpejt se të gjithë pasagjerët e helikopterit kishin vdekur,"- tha shefi i Departamentit të Zjarrit në qarkun e Los Angeles.Në pak më shumë se 20 vjet karrierë të luajtur tërësisht me Los Angeles Lakers basketbollisti, i rritur në Itali ku luajti babai i tij Joe, ka fituar pesë tituj në NBA dhe dy finale. Bryant gjithashtu fitoi një Oscar për një film të shkurtër të animuar kushtuar basketbollit.

Ngushëllimi dhe solidariteti për vdekjen e atletit, i cili ishte 41 vjeç, vazhdon të vijë nga e gjithë bota. Mesazhet e ngushëllimit u publikuan nga Presidenti Trump dhe paraardhësi i tij Obama.

Tifozët në vend të kësaj u mblodhën spontanisht para Staples Center në Los Angeles, duke vendosur tufa me lule dhe vezë në kujtim të kampionit.

"Ishte një moment tragjik, ne thjesht duam të bëjmë homazhe në emër të të gjithë komunitetit të Lakers dhe mbështetësve të Kobe, për të dëshmuar dhimbjen tonë për atë që ndodhi,"-tha njëri nga dashamirësit e Brayant.

Kategori të tjera