Video për të mos u humbur /Ja si reagojnë macet kur bie tërmet

8 Gusht 2019, 12:04 | Përditesimi i fundit: 2019-08-08 12:28:51

Një tërmet me magnitudë 6.0 i shkallës Rihter goditi mëngjesin e se enjtes Tajvanin duke shkaktuar dëme materiale minimale dhe la mijëra banesa pa energji elektrike. Në videon e mëposhtme tregohen momentet para lëkundjes sizmike në një banesë, pronari i së cilës ka disa mace.

Macet fillojnë të reagojnë përpara se dhoma të lëkundet nga tërmeti. Macet janë sinjalizuese të mira të tërmetit, kështu që pse mos të mbani një në shtëpi.

Kategori të tjera