VIDEO/ Pse Maradona u qujat 'Dora e zotit'?

25 Nëntor 2020, 23:01

"Dora e Zotit" ishte një frazë e përdorur nga futbollisti argjentinas Diego Maradona për të përshkruar një gol që ai shënoi gjatë ndeshjes çerekfinale të Argjentinës kundër Anglisë të Kupës së Botës FIFA 1986 në stadiumin Azteca në Mexico City.

Sipas rregullave të futbollit të shoqatës, Maradona duhet të kishte marrë një karton të verdhë për përdorimin e dorës   dhe golin e pa lejuar. Sidoqoftë, pasi arbitrat nuk kishin një pamje të qartë të lojës dhe teknologjia e ndihmësit të videove nuk ekzistonte ende, qëllimi qëndroi dhe Argjentina kryesoi 1–0. Loja përfundoi me një fitore 2–1 për Argjentinasit, falë një goli të dytë të shënuar nga Maradona.

Pas ndeshjes, Diego Maradona deklaroi se goli u shënua "pak me kokën e tij, dhe pak me dorën e Zotit".  

Diego Armando Maradona u nda nga jeta ditën e sotme në moshën 60 vjeçare pas një ataku kardiak. Ai është cilësuar si legjenda e futbollit dhe vështirë ta krahasosh me ndonjë tjetër.   

Kategori të tjera