Analiza
 • Bollino: Shuhet ëndrra e Bashës për një tjetër 21 janar, viktimë vetëm kërpudha e kuqe

  T’i urdhërosh militantët e tyre që të sulmojnë Kryeministrinë, siç ndodhi sot, zbulon atë, që në projektet e Berishës dhe Bashës ishte parashikuar edhe mundësia që Garda të zbatonte “rregulloren” e saj dhe të hapte zjarr si më 21 Janar mbi protestuesit e opozitës. Por plani djallëzor dështoi. Për fat të mirë.

 • Protesta që duhej të ishte po nuk qe...

  Megjithëse kishin deklaruar në mënyrë të përsëritur se protesta do ta mbante të bllokuar kryeministrinë derisa Rama të ikte, Basha, Kryemadhi dhe Berisha u detyruan të bëjnë një “prapakthehu” të fortë nga premtimi i tyre, duke e bërë faktikisht që të dështojë një protestë, e cila në fakt kishte pjesëmarrje masive.

 • 'Sot u varros ëndrra e urdhëruesve të terrorit të 21 Janarit 2011 e të grushtit të shtetit të shtatorit ’98, për të gjakosur sërish bulevardin'

  Falenderim e mirenjohje ministrit Lleshaj, drejtuesve dhe forcave të policisë, Gardës së Republikës, Forcave Speciale dhe gjithë institucioneve të tjera përkatëse për menaxhimin profesional dhe paqësor të protestës së dhunshme të opozitës sot në Tiranë.

 • 5 arsye/ Protesta që tregoi se përse Basha nuk do të bëhet kurrë Kryeministër

  E vërteta është se drejtuesi i opozitës humbi një shans të ri për t’u treguar lider në sytë e njerëzve dhe 16 shkurti, me shumë gjasë do t’i kushtojë rëndë karrierës së tij politike.

 • Sinjalet pozitive që mund të marrë opozita, nga protesta e 16 shkurtit

  Deri më sot opozita është e ndarë brenda saj në qëndrimet ndaj reformës së pabërë zgjedhore dhe fajëson PD-në, është e ndarë në qëndrimin ndaj zgjedhjeve, ku PD është më shumë afër bojkotit dhe të tjerat pro hyrjes, është e ndarë në qëndrimin ndaj rrugës radikale, atë të djegies së mandateve, apo rrugës institucionale, ku dhe këtu PD është e ndarë nga të tjerat.

 • Zemërimi vetjak, Edi Rama dhe boja blu

  Protestat, në përgjithësi, janë manifestime të mëdha kolektive dhe mund të jenë disa llojesh. Ato më të shënuarat, zakonisht, prekin emocionet e një pjese të madhe të popullit dhe shndërrohen në demonstrime të fuqishme që, shpesh, arrijnë deri në dhunë ekstreme dhe bëhen shkas për ndryshime politike ose për përmbysje. 

 • Paloka nuk është Doktor Gjilpëra

  Dhuna nuk i zgjidh problemet dhe konfliktet dhe as minimizon pasojat e tyre, përkundrazi, ajo i amplifikon dhe heq vëmëndjen nga thelbi, origjina dhe zgjidhja e tyre. Veprimi i deputetit të PD me shiringë boje në dorë, ish një veprim, sa foshnjarak, sa mjeran aq punëprishës për të ndrequr situatën ku gjëndemi sot

 • Edi Paloka është një dhunues i opozitës, jo i Edi Ramës!

  Nuk kam dëgjuar njeri të thotë, që kjo opozitë nuk di të ushtrojë dhunë. Biles kjo aleancë, PD-LSI, është dhe e vetmja aleancë që ka vrarë në këtë vend. Nuk është se u mungojnë meritat në këtë drejtim.

 • Boja blu në fytyrën e Ramës dhe boja e zezë në fytyrën e Shqipërisë

  Por, boja blu e hedhur në drejtim të kryeministrit Rama sot dhe ‘boja e zezë’ e hedhur në drejtim të Shqipërisë, ka një simbolikë shumë të fortë për atë që përfaqëson opozita shqiptare dhe për atë se si e do ajo Shqipërinë.

 • Luli dhe Mona, s’protestojnë për hallet tona!

  Çfarë kauze ka protesta e thirrur nga dy njerëz që në vend të rregullave dhe praktikave demokratike të përfaqësimit dhe adresimit të problemeve të shqiptarëve, ua shtojnë hallet këtyre të fundit me sjelljen e rrugës, dhunën e ushtruar në rrugë dhe në Kuvend? Çfarë kauzë përfaqësojnë këta që bllokuan me dhunë mësimin për fëmijët tanë në salla auditoresh?

 • Kartat e djegura të 16 shkurtit

  Ajo që është thelbi i çështjes ka të bëjë me kauzat për të cilat opozita proteston dhe kërkesat e saj që janë absurde për çdo vend demokratik.
   

 • Në Tiranë policitë janë kundër pianos

  Si qytetarë apo gazetarë përditë jemi dëshmitarë të tolerimeve deri në çmenduri të aktivitetesh të zhurmshme dhe të jashtë çdo norme volumi vetëm sepse janë pronë apo administrim prej të fortish apo njerëz pushteti. 

 • '16 shkurti, 'deja vu'/ Çadër e re, halle të vjetra

  Sot, të nesërmen e platformës së opozitës së bashkuar, që kërkon sërish të na rikthejë qeverinë teknike të çadrës, analiza e vërtetë që duhet të bëjmë është se çfarë motivon me të vërtetë protestën e 16 shkurtit. Dhe për të analizuar këtë, duhet ta nisim me një paralelizëm. Çfarë ka të përbashkët kjo protestë me atë të studentëve? Përveç emrit protestë, në fakt asgjë tjetër. 

 • Oferta për aleatët, njësoj si para çadrës!

  Është pak a shumë taktika që ndoqi në vitin 2017, kur aleatëve të vegjël u premtoi vende në lista, me kusht që ata të mbështesnin çadrën dhe më pas marrëveshjen me Ramën. Tani po përsëritet e njëjta skemë. Basha duket se e ndjen realisht rrezikun e përçarje së aleatëve para fillimit të fushatës, për shkak të injorimit që ai ju ka bërë kërkesave të tyre për ndryshime në Kodin Zgjedhor dhe shmangien e debatit për reformën zgjedhore.

 • Masakra e 4 shkurtit dhe pasojat e saj në marrëdhëniet Kosovë-Shqipëri

  Kjo ngjarje tragjike mori konotacionin e luftës civile ndërmjet shqiptarëve të bashkuar në një shtet dhe për shumë kohë u shfrytëzua nga propaganda komuniste për të ngjallur ndjenja antikosovare në Tiranë dhe në mbarë Shqipërinë.

 • Basha njësoj si Berisha, synon pushtet pa afruar asnjë model ndryshe

  ...Duke qëndruar te synimi i ardhjes në pushtet, ai shfaq një defekt gati historik të PD-së; mungesën e modelit promovues. Me para zgjedhjet lokale, Basha duhej të ishte rregullisht në ato bashki që drejtohen nga partia e tij, për t’u bërë reklamën e modelit të suksesit, sigurisht nëse kanë.

 • Aleancë pseudorevolucionare mes sharlatanësh

  Ndaj lufta për këtë pushtet e privilegjet e saj nuk njeh rregulla. Aleatë të tyre bëhen sa shpifja e demagogjia, aq dhe agresioni verbal. Ky është shkaku pse partitë janë bërë sot më të rëndësishme se interesi shoqëror.

 • Bollino: Tani heshtje shtypi për ngjarjen e Kavajës

  Qe sot ne të Shqiptarja.com dhe Report TV mbi ngjarjen e Kavajës, nisim të zbatojmë heshtjen e shtypit, një praktikë qytetarie, e cila aplikohet çdo herë që e drejta e mbrojtjes së viktimave e tejkalon detyrimin për të informuar. Shpresojmë të mos mbetemi të vetmit.

 • Përgojimi i adoleshentëve kavajas

  Parë kështu, një pjesë e mirë e ligjërimit publik për këtë skandal ngjan më shumë si përgojim se sa si informim dhe të kujtojnë personazhin e proverbit që u nis të rregullonte vetullat po nxorri sytë.

 • Shkëmbim territoresh me Serbinë? 45% pro, 41% kundër dhe 14% të pavendosur

  Sondazhi elektronik i zhvilluar nga Eduard Zaloshnja tregon se 14% janë të pavendosur për faktin nëse duhet të ketë shkëmbim territoresh me Serbinë. Ata duket se janë të tërhequr nga ideja se Uashingtoni është prapa kësaj marrëveshjeje, dyshues ndaj motiveve të Thacit dhe të frikësuar nga hezitimi i kancelerive europiane.

 • Ndërrimi i kufijve Kosovë-Serbi dhe roli i Thaçit e Ramës

  Dobësimi i Serbisë është mision historik i shqiptarëve për të neutralizuar në Ballkan një shoqëri që e ka të identifikuar territorin e saj me një krim 200 vjeçar kundër shqiptarëve.

 • Historia e një opozite të rrëzuar

  Opozita në gjithë këto vite, duhej të kishte një rol vendimtar në këtë vend, dhe jo të fliste çdo ditë pallavra, sajesa turpi, duke derdhur lot krokodili për “popullin”, duke synuar veçse një luftë për pushtet klanor. Protesta e opozitës nuk duhet të jetë me ultimatume “për të ardhur në pushtet duke rrëzuar një qeverisje legjitime”, por duhet të jetë shpresë dhe frymëzim për ndjekësit e saj.

 • Një replikë e detyruar me vulgun dhe banalitetin politik në Kuvend

  Nuk na intereson se ç’bëni ju me partinë tuaj, por na intereson gjendja e opozitës shqiptare. E paimagjinueshme që edhe në këtë foltore, ashtu si në komisionet parlamentare, sidomos të drejtuara nga kjo zonja këtu [Albana Vokshi] që është dëshmi e vulgaritetit politik, flitet për një të mitur. Heshtni more zotërinj!Jua detyron dhe ligji të heshtni për një të mitur që është viktimë.

 • Mos shkoni deri në Kavajë, ju përdhunoj unë ku dhe kur të doni

  Per ata une isha kopili, djali i nje prostitute qe e shfrytezonte burri rrugeve te Italise derisa kur u bera adoleshent, mamin dhe babin e kthyen nga Italia dhe babi nga frika se mos nëna ime e kallezonte ne polici, u sforcua duke na mbajtur si nje familje sa per sy te botes...

 • Sjelljet politike antiamerikane, që vuan biznesi amerikan në Shqipëri

  “Kur figurat e ndryshme politike përpiqen të fyejnë investitorin më të madh amerikan në Shqipëri, domethënë fondin amerikan NCH nga Nju Jork, apo projektet e tyre si Banka Amerikane e Investimeve, atëherë perceptohet si sjellje e çuditshme dhe antiamerikane”.

 • Bollino: Nëse Policia fsheh, njerëzit besojnë edhe Berishën (që edhe mbi Kavajën genjeu)

  Edhe mbi përpjekjen e pretenduar për të fshehur skandalin e dhunës mbi një vajzë në Kavajë nga ana e policisë dhe prokurorisë, Berisha gënjen, siç mund të verifikohet lehtësisht nga dokumentat. Por në rast se një pjesë e opinionit publik nis t’i besojë, këtu ka probleme. Në rastin specifik problemi ka të bëjë me imazhin e Policisë, thelbin e punës së saj dhe rrugën e ndjekur në marrëdhëniet me mediat.

 • 'Profeti' i bashkimit kombëtar, që mallkon ëndrrën e tij

  Në këtë pikë, nuk më duket kurrëfarë shqetësimi leksioni i tij para një grupi militantësh opozitarë në një fakultet në Tiranë, në ditët kur protesta studentore është në agoni dhe kur në vend të studentëve, në grevë po hyjnë organizatorët realë të saj.

 • Pse policia sillet ndryshe nga 20 vite më parë? Pa zemër!

 • Rasti për të 'mbështetur' Ilir Metën

  Presidenti në fakt është duke u tallur me banorët kur flet për këtë gjë, pasi banorët nuk kanë problem kush merr tenderin, por çdo bëhet me shtëpitë e tyre. Për ata që marrin tenderat është e shqetësuar vetëm LSI dhe Luli që i kanë dhënë lotin më të vogël. Por meqë Presidenti më në fund gjeti një argument ligjor për të justifikuar protagonizmin politik në këtë histori duhet t’i japim të drejtë dhe duhet ta bëjmë këtë për çdo rast të ngjashëm.

 • E mjera gjuha shqipe…

  "Kuvendi miratojë…", shkruan dr. Pal Lekaj. Hm. Jo, s’bën kështu. "Kuvendi miratoi…" – kjo është korrekte. Nuk kërkohet nga opinioni që ministri të mbajë ligjëratë publike mbi kundrinorin e drejtë dhe të zhdrejtë. As për kundrinorin me parafjalë. Por së paku rregullat elementare të lakimit të foljeve. Ah, jo, zgjedhimit të foljeve. Emrat lakohen, foljet zgjedhohen.

 • Bollino: Nëse opozita nuk fiton respekt, mbetet thjeshtë një pakicë (Dhe një sqarim për Edi Palokën)

  PD-ja që sot paraqitet si “opozitë” në fakt është e njejta forcë identike qeverisëse, e cila deri në vitin 2013 dhe për tetë vjet rresht e masakroi këtë vend. Të njejtët njerëz, e njejta dhunë, të njëjtat lidhje me bandat, e njëjta urrejtje ndaj kundërshtarit, e njëjta mungesë respekti për dialogun institucional dhe demoktatik, e njejta gjuhë e bazuar mbi vulgaritete dhe mbi shpifje. Ëndërrojnë të kthehen në qeveri për të kthyer edhe të njejtin nivel korrupsioni.

 • 'Parla'menti, vendi i burrave “llapa'qen

  Kuvendi i Shqipërisë së sotme nuk ka të bëjë me Kuvendin e Burrave të djeshëm, ku duhet ta masje bythën mirë e të nxirrje ndonjë fjalë pa mend nga goja. Se peshën e asaj fjale do ta mbanin mbi supe edhe brezat pasardhës.

 • Rasti 'Bujar Sheshi' dhe publikimi i bashkëpunëtorëve të Sigurimit

  Kanë kaluar pothuaj tri dekada qysh nga shpërbërja e Sigurimit të Shtetit, dhe është mëkat i madh që dosjet e tij të përdoren edhe sot si mjet shantazhi dhe kontrolli ndaj politikanëve, zyrtarëve dhe njerëzve të medias. Për këtë arsye, do të ishte e udhës që të publikohen të gjithë emrat e ish-bashkëpunëtorëve dhe ish-punonjësve të sigurimit, që sot janë politikanë, zyrtarë apo gazetarë, analistë ose opinionistë.

 • Triptik për zgjedhjet e parakohshme, aleancat politike dhe demonizimin e Edi Ramës

  Kurioz të di reagimin e opozitës së sotme po të ishte vetë në pushtet dhe opozita t’i kërkonte zgjedhje të parakohshme. Meqë nuk kemi një qëndrim nga kryetari i PD-së, po marr si referencë periudhën kur ai ishte ministër duke risjellë në fokus qëndrimin e ish kryeministrit Sali Berisha i cili, shprehej: “Pavarësisht rezultatit të zgjedhjeve vendore, nuk do të ketë asnjë ndikim tek provokimi i zgjedhjeve të parakohshme”.

 • Rasti Dvorani si çarmatosje e berishëve, në kryengritjen kundër reformës në drejtësi

  Beteja e fundit ndaj Ardian Dvoranit, sidomos ndaj kandidimit të tij për Gjykatë Kushtetuese, lidhet me përpjekjen antikushtetuese që opozita po bën për bllokimin e punës së Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, i cili ka në dorë formimin e Gjykatës Kushtetuese dhe emërimin e Inspektorit të Lart të Drejtësisë. Është njëbetejë që në fakt Berisha e ka me SHBA dhe BE, dhe jo me Dvoranin.

 • Ka një mënyrë për të shpëtuar nga sigurimsat që kapin shtetin

  Do të mjaftonte shembulli i shumëdiskutuar i anëtarit të KLP për të ndërmarrë një nismë legjislative përgjithësuese, që t’i mbyllte rrugën një herë e përgjithmonë për t’u ngjitur në piramidën e shtetit të gjithë asaj skote shqiptarësh, të cilët janë përzier në një mënyrë ose në një tjetër me krimet e përbindshme të armës më famëkeqe të diktaturës komuniste.

 • Efekti i mundshëm i protestës së 16 shkurtit

  Synimi i protestës nuk duket se do të jetë mbushja e mendjes së votuesve të majtë, se Basha mund të qeverisë më mirë se Rama; qëllimi ndoshta është t’i bindë votuesit e majtë të lëkundur, që ta refuzojnë Ramën, duke mos votuar më për të e për kandidatët e tij në zgjedhjet e rradhës.

 • Asgjë e re nga ’fronti’ i protestave opozitare

  Lulzimi nuk ka arritur të krijojë të paktën “frontin opozitar” nuk ka arritur të paktën të krijojë aleancën e qëndrueshme ndaj një shumice qeverisëse, e cila në zgjedhjet e fundit e thelloi më shumë fitoren e saj, por dhe humbjen e opozitës.

 • Shporruni o djaj, lirojini auditorët nga zinxhirët tuaj të ndryshkur

  O djaj të injorancës dhe fatkeqësisë sonë të përbashkët, shporruni nga mesi i atyre që për kaq vite vijnë ende në punë me biçikleta, qe ende nuk i shohin dot në sy studentet kur u flasin rrugëve me respekt, që ende mbjellin filiza drite për të ardhmen e fëmijëve tanë, që ende kanë në farën e tyre shpresë si studentë naivë!

 • Shqiptarët si pushtues në Shqipëri dhe puthja sovjetike e armikut Nikita Hrushov

  Plot 60 vjet më parë, Enver Hoxha i dha shumë puthje sovjetike në buzë Nikita Hrushovit. Një vit pas divorcit ideologjik me Shqipërinë, Hrushov tha për vendin e shqiponjave krenar se: “Sa grurë do Shqipëria në një vit, aq hanë minjtë në hambaret sovjetike.”

 • Komshiu

  Të kishe komshi një mediokër që kishte lexuar vetëm "Shvejkun" dhe "Tre Shokët" dhe të shurdhonte me dromca për të vjellë nga ato dy libra, ishte një mënxyrë që nuk rrëfehet dot. Gjysmaku e hidhte aq përpjetë sikur nuk ishit njësoj komshinj të dy, por vetëm ti komshiu i tij.

 • Ismail Qemali-shembulli historik

  Ismail Qemali është personalitet me rëndësi të madhe në historinë e popullit shqiptar. Me emrin e tij është i lidhur një fund dhe një fillim në këtë histori: fundi i pushtimit shumëshekullor otoman dhe fillimi i lirisë dhe i pavarësisë shqiptare, sado jo për krejt popullin shqiptar.

 • Gjykimi me marrëveshje, risia që refuzojnë gjyqtarët!

  Alergji” e gjyqtareve ndaj marreveshjes qe arrine prokurori me te pandehurin per pranimin e fajesise dhe per caktimin e denimit,duke vendosur rrezimin e kerkesave. Apo Korupsion???

 • Pamundësia e Lulzimit për të ringritur KOP-in në PD

  Ngritja apo ringjallja e KOP-it në Partinë Demokratike, edhe pse nga shumë emra brenda saj shihet si “e vetmja zgjidhje e krizës partiake”, nuk duket se është e mundur nga Lulzimi, që as shpresa e tij e fundit, “kryesia e re”. Ç’ka ai bëri me “rikthimet” në Këshillin Kombëtar dhe gjoja “riformatimin” e kryesisë re, duket sheshit se nuk arriti të ndryshojë asgjë brënda asaj partie.

 • Karteli kriminal i stomatologëve në Shqipëri. Këta janë për t’u hedhur prangat

  Çmimet e shërbimeve dentare në të gjithë vendin janë fiksuar nga Urdhri i Stomatologëve, përmes një vendimi të paligjshëm edhe kriminal e madje, çmenduria arrin deri aty sa që është publikuar në faqen zyrtare të Urdhrit me firmën e presidentit të vendit.

 • 100 vjet vetmi!

  Unë kam bindjen se ai është pasqyra ku shumëkush nga shqiptarët e "elites" aktuale nuk do të donte të shihej. Kjo dhe vetem kjo është arsyeja e heshtjes që ka pllakosur këtë mender shtet në këtë jubile historik.

 • Nderojeni 21 janarin duke mos folur më për të

  Peshorja e vjetër e drejtësisë, paçka se e lyer me bojën e reformës së re, nuk jep shenja optimizmi për krimin gjakatar që sot s’ka më nevojë të hetohet, por të ndëshkohet. Në një klimë të tillë hipokrizie, është e turpshme të përsëritet nga politika se më 21 janar 2011 u ekzekutuan 4 vetë dhe u lënduan keqas mbi 30 të tjerë.

 • Bollino: 21 janari, e vërteta e pamjeve me të cilat demaskuam fake news-in e Sali Berishës

  Të mësuar me gënjeshtrat e Berishës, unë dhe Alba filluam të kishim dyshime. Dhjetëra gazetarë e botues po bëheshin viktima të asaj fake news kolosale, të sajuar nga doktori dhe nga mediat e ti.

 • 21 janari në sytë e mi (dëshmia e një gazetari të rrahur barbarisht)

  Detyra ime si gazetar sot është të mbuloj demonstratën për televizionin ku punoj. Por kam kohë deri atëherë, edhe 3 orë të tjera. Diku pranë presidencës takoj Gentin, simpatizant i Partisë Socialiste nga Vlora. Gentin e kam njohur 3 vjet më parë në Tiranë.

 • Pyetja 1 milionëshe për Lulzim Bashën

  Në qoftë se do t’i zërë vendin Ramës, Basha duhet të studiojë strategjinë e këtij të fundit për ardhjen në pushtet. Me pak fjalë, ai duhet ta vrasë mendjen s si të grumbullojë rreth PD-së një koalicion me epërsi të padiskutueshme ndaj atij të Ramës.

 • 8 pyetje dhe një konstatim për Kryesinë e re të PD-së

  Në 2005, numërimi i votave për Kryesinë e PDsë, u bë live para kamerave, të gjithë kandidatët të pranishëm në sallë, duke mbajtur shënim çdo votë për veten....

 • Kjo nuk është më PD-ja

  A mund të themi se kjo parti është demokratike, kur brënda saj zjejnë inatet, pazaret, mllefet, bërrylat, thashethemet, historitë e vjetra dhe të reja, parathëniet dhe paramendimet për cilindo, qoftë ky edhe “kontributor” apo drejtues i saj ?

 • Si po e përdor opozita emrin e studentëve dhe emigrantëve për të krijuar një parti tjetër aleate

  Ky lajm në fakt është i rëndësishëm jo vetëm për të kuptuar qëllimin e vërtetë të protestës që vazhdon të mbahet në jetë nga një dorë të rinjsh, por edhe për të kuptuar strategjinë me të cilën po luan opozita në Tiranë.

 • Liderët e PD duan revoltë popullore për të sjellë destabilizim

  Liderët e PD-së duan revoltë popullore.Është shumë e thjeshtë për t'u kuptuar: Si mund të ngresh një shumësi personash ti pa iu thënë atyre se çfarë do të fitojnë me revoltën e tyre, dhe çfarë do të fitojë shoqëria në përgjithësi? Asgjë. Asnjë propozim. 

 • Nga Konferenca e Paqes, ku u ndalua copëtimi i Shqipërisë

  Bajram Peçi marrë shkasë nga vizita e Putin në Serbi i ka bërë thirrje shqiptarëve të Kosovës që të mbështesin kombin e tyre dhe SHBA-në.

 • Shpirti binjak i lokalistëve Berisha-Meta

  Si një shpirt binjak që i provuan të gjitha majat e pushtetit (Meta një më shumë), atë të Kryeministrit dhe të Presidentit, të dy ata futën ndasinë më të madhe në Shqipëri; atë të ngritje në një lloj marke më vetë të inicialeve të qyteteve nga e kishin (kanë) vendlindjen. Të lindur të dy në malësi, njëri në atë të veriut e tjetri në atë të jugut, të dy në fshatra të thellë malorë, Viçidol e Çepan, si njëri e si tjetri, për nga mënyra se si i janë paraqitur popullit shqiptar, me shumë pak dallim, duket sikur i ka lindur e njëjta nënë.

 • Kujtova se binte shi, ata ishin lotët e mi

  Qante mbreme Monika dhe mes loteve tregonte se edhe dy femijet e tjere me te rritur, ne Angli i kishte çuar per studime. Mbreme teksa Monika qante, une ulerisja pse ata gazetare nuk e pyesnin se ku i gjen 150 mije paund anglezë familja Meta. 150 mije paund qe arsimohen çdo vit 3 femijet e tyre jashte Shqiperise. Me paratë e krimit arsimohen femijet e në këtë mesele edhe dy femijet e tyre te rritur elaborojne mekatet. Ata dy femije duhet te pyesin dy prinderit e tyre

 • ‘Qeni i Sharrit’, i Rusisë në Ballkan!

  Shanset janë që të shpërthejë një debat dhe më i gjerë se aq dhe ta injorojnë simbolikën e Vuçiç. Në Ballkan nuk vritet njeri për atë që është, por për atë që duhet të jetë.

 • Konservatori

  Por një konservator i tillë, një konservator shërbëtor që sjell kafenë, nuk është konservator i lartë, i ndritur, është konservator hyzmeqar, konservator kallp që shitet dhe blihet.

 • Babale dhe Balilë

  Ata që prej 6 vitesh merren me montazhin e video-përgjimeve dhe “gjetjen e dosjeve sekrete” për pushtetarët, ata që bënë namin derisa Babalja i Vlorës të arrestisej duke e quajtur “hero”, po shfryjnë sot me arrestimin e Klement Balilit, për të cilin deri dje deklaronin se “nuk do policia që ai të arrestohet”.

 • Rezervuari hipotetik i votave të djathta dhe PD-ja e Bashës

  Deficiti mes votave të partitive të vetëquajtura të djathta në zgjedhjet e fundit dhe rezervuarit potencial të votave të djathta është pothuaj gjysmë milioni (950,000 – 460,000). Në qoftë se partitë e vetëquajtura të djathta duan ta marrin një ditë pa paterica apo pa pazare pushtetin, duhet ose të zgjedhin një udhëheqës tjetër (të përkrahur fuqimisht si nga Berisha, edhe Topalli), ose ta shtrëngojnë Bashën të bëhet një udhëheqës i besueshëm edhe për ata 500 mijë votues të djathtë, që nuk morën pjesë në zgjedhjet e 2017-ës…

 • Bollino: Oxhaku, Vali Bizhga dhe...hipokrizia e opozitës

  Dy betejat e fundit politike të Partisë Demokratike dhe Lsi përfundimisht kanë rrëshqitur në terrenin qesharak duke treguar edhe njëherë se ata nuk kanë kuptuar që luftërat e gabuara, janë opozitë e gabuar, dhe si rrjedhojë, dobësuese.

 • Presidenti në kërkim të shansit për kryeopozitar

  "...Rruga më e mirë për të, është të presë vendimin e Gjykatës Kushtetuese ndaj shkeljeve për të cilat është paditur, dhe ta përdorë atë moment për një akt politik. Deri atëhere, Ilir Meta ka shansin ta mendojë se si do t’i përgjigjet vendimeve të Gjykatës si president, apo si lider opozite".

 • 'Albania First' e Ilir Metës!

  Ajo çka dua të them është gjakftohtësia që e ka karakterizuar mazhorancën në përgjithësi dhe vetë kryeministrin Rama në veçanti në lidhje me këtë çështje.

 • Po opozita ç'do bëjë? (Manual përdorimi)

  Partia Demokratike, si partia kryesore e opozitës, meqenëse është ende në proces riorganizimi në qendër, duhet të mbledhë sa më parë Këshillin Kombëtar dhe të plotësojë hierarkinë e saj drejtuese me figura të reja politike, të cilat duhet t’i përgjigjen zhvillimeve të reja brenda PD-së.

 • Ilir Meta mes zgjidhjes false dhe shtetit fals

  Edi Rama ka bërë gjestin më diabolik të mundshëm për të mos u tërhequr, por për ta zhytur Ilir Metën në paligjshmëri kushtetuese, duke e detyruar të pranojë se ka shkelur Kushtetutën, duke mos shkarkuar Ditmir Bushatin.

 • Basha fal pushtet nga PD, por jo pushtetin brenda PD!

  Lulzim Basha ka shtyrë pafundësisht  për gati një vit, ballafaqimin me ta për këtë çështje, duke i mbajtur jashtë Parlamentit dhe duke tentuar të ndryshojë temën e debatit politik, për shkak se Reforma Zgjedhore ishte një pikë që mund të plasariste koalicionin.

 • Përse Basha u lutet mediave?

  Herë kritik dhe herë lutës, kreu i PD Lulzim Basha shfaqet shpesh me dy role të ndryshme, por që realisht nuk dihet se cilin ka për “zemër”.

 • A kanë garanci për sigurinë kombëtare vetë Presidenti Meta dhe ndihmësit e tij?

  Për Presidentin e Shqipërisë Ilir Meta “Gent Cakaj ka treguar mungesë të theksuar të përgjegjshmërisë gjatë ushtrimit të detyrës së Zëvendësministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme, duke neglizhuar zbatimin e ligjit dhe akteve nënligjore që garantojnë qarkullimin e sigurt të informacionit të klasifikuar sekret shtetëror”.

 • Ja përse çështja shqiptare është në një udhëkryq të rrezikshëm

  Shkodrës i morën të keqen, por Mitrovicën e morën. "Për Shkodrën shkoj në luftë botërore", tha atëherë politika austrohungareze dhe çoi flotën për të bombarduar Ulqinin.

 • Edhe njëherë për VV-në dhe Gent Cakajn

  Propagandat e tilla janë reminishenca të diktaturave të shekullit të kaluar. VV-ja e ka dëshmuar me vite që është një ricikluese e zonja e relikteve të totalitarizmave.të githa potencialet që kanë dështuar të reformohen në përputhje me praktikat demokratike kanë përfunduar në impiantin e kësaj partie.

 • Ngërçi i opozitës

  Nuk e di ndonjë rast tjetër kur opozita shqiptare të jetë gjendur në një nivel kaq të mjerueshëm dhe, njëkohësisht, kaq të pabesueshëm.

 • Dubël-standarti, Meta, ’gëzuar’ me një destruktiv e cenues paqeje e sigurie në rajon

  Nisur nga standarti i gjykimit që Meta vendos për Cakajn, duke ia amballazhuar me destruktivitet një koment diplomatik krejt legal, të qartë, pa ekuivoke, e “bërë hasha” nga pozita e presidentit për ministër të Jashtëm, kur vjen puna te Thaçi, nuk duhet t’ja shohë as sytë e jo më të ngrejë dolli buzë një oxhaku flakërues.

 • Papërgjegjshmëri apo injorancë? Ja si zëdhënësi i Metës fabrikoi të pavërtetën për Gent Cakajn (Video)

  Si mundet që një president, që supozohet të përfaqësojë insitucionin më të lartë, më serioz dhe më të besueshëm në vend, të kthehet në një shpërndarës fjalish të nxjerra jashtë konteksti, si të ishte një zgjatim i atyre portaleve që e prodhuan këtë lajm të rremë sipas të cilit, Cakaj ishte shprehur pro korrigjimit të kufijve? Është e pafalshme që një ish redaktor dhe drejtues medieje si Blushi, përveçse bëhet megafon i deklaratave të deformuara, nuk e merr mundimin ta shohë deri në fund intervistën, ku Cakaj, përkundër asaj që shkruan Blushi, deklaron se “ndryshimet e kufijve në rajon duhet të përjashtohen kategorikisht”.

 • Zoti President, nëse doni ta krijoni ju qeverinë, dorëhiquni dhe fitoni zgjedhjet!

  Ku e gjen të drejtën Presidenti që të propozojë se në ç’detyrë ministrore duhet vendosur një person? Ilir Meta e di shumë mirë se e drejta e zgjedhjes së ministrave është ekskluzivitet i kryeministrit dhe jo e presidentit. Ky i fundit thjeshte firmos emrat e kryeministrit dhe kaq!

 • Ilir Meta, si përçarës i unitetit kombëtar dhe Lulzim Basha si zëdhënës

  Lulzim Basha ka dalë sonte në “Opinion” përballë gazetarëve dhe është përqëndruar tek mos-dekretimi i Cakajt duke u sjellë hapur dhe pa asnjë ndrojë si zëdhënës i Ilir Metës. Ata që kanë sulmuar Cakajn janë Serbia, Greqia, Sali Berisha dhe Ilir Meta. E ky nuk është sulm ndaj një personi, por ndaj vetëvetes, ndaj shqiptarëve të Kosovës. A është ky uniteti kombëtar?

 • Gent Caka nuk 'tradhton' dot, pa leje të Ilir Metës dhe Edi Ramës!

  Unë nuk di çfarë mund të bëjë Gent Caka kundër Kosovës, që nuk e ndal dot Ilir Meta apo Edi Rama. E rrezikshme mund të jetë vetëm politika e Shqipërisë ndaj Kosovës, dhe ajo varet nga Edi Rama, ose Ilir Meta, por jo nga Gent Caka. Gent Caka nuk “tradhton” dot, pa leje të Ilir Metës dhe Edi Ramës!

 • Protesta që rikonfirmoi Edi Ramën

  ... Me një personazh si Rama që zotëron në perfeksion batutën dhe ironinë, është e vështirë ta nxjerrësh të humbur. Përtej kësaj, Rama ishte më i vëmendshëm ndaj kërkesave të studentëve sesa ndaj akuzave që i bëheshin atij për gjithfarësoj hyneresh.

 • Kur gënjen, Policia humb respektin

  Marrëdhënia mes shtypit dhe Policisë bazohet mbi bashkëpunimin dhe mbi respektin e ndërsjelltë. Në rast se Policia mendon t’i gënjejë gazetarët duke iu fshehur faktet, kjo marrëdhënie merr një krisje, besimi bie dhe dëmin e pësojnë të gjithë.

 • Fal internetit

  Fal Internetit, "Shqiptari i Vitit" u shpall Kaçarrum Kaçamaku nga Takapi Komuna e Sumës, ndërsa "Shqiptari i Shekullit" u proklamua ai që e meriton, Loqemadh Katunari nga Tarrasi, Komuna e Stërlëngut, Prefektura e Hiçit.

 • Një opozitë e refuzuar nga protestuesit e lirë

  Nëse në fazën e parë të saj, kur ajo ishte protestë e studentëve, kur ishte e vërtetë dhe e prekshme për problemet që ngriti, ajo shkundi fort qeverinë dhe shkaktoi një tërmet brenda saj, vazhdimi është një film që i përket opozitës.

 • Protesta e studentëve/ Balena sërish iu sul anijes së Ramës

  Kur e pa mirë, Rama u tremb. Ai iu bërtiti në jerm marinarëve të dehur dhe pa mend të anijes së tij, dhe nxori një fuçi nga bordi e ia hodhi anijes që balena të merrej me fuçinë dhe ky të fuste anijen në port. ( ... Rama ndërroi menjëherë 40 përqind të qeverisë së tij).

 • Na duhet një protestë, jo një bojkot i imponuar i mësimit

  Varavingot e partive në prag të Vitit të Ri, për të mobilizuar degët e forumeve rinore nëpër rrethe, mesa duket e bënë punën e tyre: protesta e të hënës që e vogël, zëpakët dhe interesi rreth saj në rënie.

 • Shkëlqimi dhe rënia e protestave studentore

  Shfaqja e këtyre protestave në ditët e para krijoi një tronditje tek Partia Socialiste dhe lideri i saj, që kishte bindjen se ishte në modë dhe me ekzibicionizmin dhe ekstravagancën e tij gëzonte pëlqimin e brezave të rinj. Po ashtu të mësuar me një opozitë goxha të mefshtë e pa ndonjë epërsi të madhe morali, kjo protestë erdhi si një dush i ftohtë i paparashikuar për mazhorancën.

 • 2019, si viti atrofizimit të kësaj opozite

  Vit i ri , avaz i vjetër Lulzim, dhe kjo vlen për një opozitë e cila edhe pse e ndajnë edhe 180 ditë nga dita kur shqiptarët do të votojnë për kryetarët e bashkive, ndjehet më e “plakur” se kurrë, më e çoroditur se kurrë, në kufijtë e mbijetesës politike.

 • Studentët dhe kërkesat e tyre, maskë për opozitën që ka 5 vite në rrugë dhe është vetëm

  Të bësh sikur qeveria nuk ka reaguar ndaj kërkesave, dhe të kesh argument të vetëm faktin se ato janë realizuar me VKM dhe jo me ligj, tregon që, ata që po merren me protestën e studentëve, janë të shqetësuar nga plotësimi i kërkesave. Protesta e nesërme është një miting i zakonshëm opozitar, por në emër të studentëve, meqë vetë u ka dalë boja dhe u vjen turp të bëjnë protesta në emër të opozitës.

 • Hezitimi i Metës për dekretimin e ministrave që vijnë nga Kosova, a lidhet me shitjen e interesit kombëtar?

  Le të vërtitet kudo Meta, le të shkojë kudo, gjithçka është mbyllur. Kështu është i gjithë korrupsioni i degraduar shqiptar. Njerëz të rritur në një babëzi psikologjikë që, kur erdhën në pushtet, u shtynë drejt degradimit. Për hallin që ka Meta të shtyn të mendosh se dekretimin e tyre nuk e dëshiron Beogradi dhe Athina.

 • Dashuria e beftë e Metës për Bushatin, nga një diversion banal, në një banalitet klanesh

  I gjithë konteksti i këtyre lajmeve bajate provinciale, në fakt përmblidhet tek fakti i vërtetë, që Gent Cakaj është një prurje e enturazhit të Thaçit në qeverinë Rama, dhe se natyrisht Meta është duke i bërë me këtë rast dhe disa qoka Haradinajt, për t’i treguar që “këtu ka zot hauri” dhe ai nuk do lejojë njerëzit e Thaçit të hyjnë në qeveri. Hajt merre seriozisht presidentin pas kësaj që ka bërë vitin e ri në Kosovë.

 • Kafshëri? Iu merrni të keqen kafshëve!

  Kafshëri, mund të thotë shumkush. Në fakt kafshës i merr të keqen, se nuk i arrin as te maja e thoit. Qeni i vajzës e donte të zonjën shumë më tepër se i ati.

 • Shqiptarët mobilizohen në kohë të vështira, liria i çakordon

  Jo vetëm kaq, por shqiptarët e kanë një aftësi të çmendur, dinë t’i kontestojnë e mohojnë epokat më të lavdishme të historisë se tyre, traditën kulturore më të avancuar si dhe personalitetet më kontribuues për komb e atdhe.

 • Letër publike zonjës Lindita Nikolla me rastin e largimit nga posti

  Ndjehem i detyruar t'Ju shkruaj sepse sikurse e dini dhe e keni shprehur unë, midis kolegëve të tjerë që ndajmë të njejtat mendime për universitetet dhe arsimimin e rinisë shqiptare, për kulturën në përgjithësi, prej vitesh kam një qendrim kundërshtues parimisht ndaj situatës të arsimimit të rinisë studentore në vendin tonë.

 • Pesë kontradiktat që na përkeqësojnë jetën

  Bukuria e Shqipërisë bie në kontrast me cilësinë e jetës që ajo ofron. Dhe nuk është vetëm gjendja ekonomike shkaku i emigrimit, por edhe dëshira për një jetë më cilësore, jo vetëm në aspektin financiar, por edhe të komponentëve të tjerë.

 • Koha për ndryshim në gjyqësorin shqiptar: Një vështrim pas një viti të procesit të vetingut

  Në të njëjtën kohë, janë hedhur bazat për institucionet e reja që do të garantojnë vetëqeverisjen e pavarur të gjyqësorit dhe Këshilli i Lartë Gjyqësor dhe Këshilli i Lartë i Prokurorisë sapo kanë mbajtur seancat e tyre përkatëse konstitutive.

 • A u largua Ditmir Bushati nga posti për shkak se kundërshtoi ndarjen e Kosovës?

  Bushati me sa duket e parandiente se shefi i tij i deritanishëm do të tallej, andaj para se të merrte fermanin fatal shpërndau një video mbi një aktivitet të tij social në Shkodër.

 • Griselda! Ah Griseldë! E bukura Griseldë! E veshur si nuse me një fustan të bardhë

  Po po, atij Ilirit që fantazia e babëzitur e mediave online apo e policëve informatorë, e kishte bërë një baba që kishte braktisur fëmijët.

 • Reflektimi i Edi Ramës për misionin e tij

  Disa ditë më parë Edi Rama ka thirrur në një drekë ministrat e tij, për t’i përgatitur për ndryshimet dhe për t’u shpjeguar reflektimin e tij pesëvjeçar.

 • Lëvizjet në qeveri, më lehtë ministrat, se patatet

  Ish-nënkryetari i PD, Astrit Patozi ka komentuar lëvizjet në qeverinë Rama ditën e sotme.

 • Mësimet e këtij viti, ambicia për vijimin e mandatit dhe qeveria e re

  Ky në fakt është një takim i pazakontë, në një kohë të pazakontë të vitit për mbledhje partie, në një moment të pazakontë për këtë familje, e cila ka përgjegjësinë të kujdeset për shtëpinë e madhe të shqiptarëve, Shqipërinë.

 • Si na kanë grabitur 'skifterët' e politikës ne 'lepujt' universitarë!

  E di që sapo bëj këtë pyetje, të gjithë kanë përgjigjen e tyre. Por, unë nuk dëshiroj të nxitohem. Më parë le t’i marrim faktet një e nga një, me sira.

 • Ky ishte “viti i Lulzimit”!

  Viti 2018 do të mbetet “viti i Lulëzimit” edhe për 1001 arsye të tjera që lidhen me mungesën e politikbërjes, mungesën e transparencës dhe ideve rracionale, për mungesën e aftësive dhe bashkëpunimit institucional, duke prodhuar skandale dhe dështime.

Për lajme të tjera kërkoni në arkiv