Speciale
 • Vështirësia për të mbijetuar në kohët e lashta, i detyroi njerëzit të zhvillonin aftësitë vetjake për te luftuar për ushqimin e tyre dhe për t`u mbrojtur kundër armiqve te tyre, përfshire edhe kafshët e egra. Nga zbulimet e bëra ka rezultur se që në shekullin e 15 njerëzit filluan të ushtrojnë arte marciale, emër të cilin e kanë marrë nga Marsi, Zot i luftës.Një prej arteve marciale në të cilin ne jemi fokusuar, e që në të njëjtën kohë është përhapur mjaft edhe në vendin tonë është TAEKWON-DO.

 • Shën Valentini/ Magjia e 54 viteve të dashurisë së Bukuries dhe Xhevitit (VIDEO)

  Ishte viti 1964 kur Bukuria dhe Xheviti u panë për herë të parë në festën e 18 Gushtit në Gramsh, qytet nga i cili vijnë. Pas kësaj date atë janë takuar vetëm në ditën e martesës, për të vazhduar më pas 54 vite martesë së bashku me njëri tjetrin.

 • Manastirliu: Rritet numri i grave familjare, përfituese të ndihmës ekonomike

  Gjatë dëgjesës në Komisionin e Shëndetësisë në Kuvend, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale tha se 60.052 familje, ose mbi 93% e familjeve aplikuese përfitojnë sot nga skema e ndihmës ekonomike. Skema e re hoqi pagesat e pjesshme, duke e dyfishuar masën e ndihmës ekonomike


   

 • Amila, vogëlushja 4 vjeçare që imiton të famshmit

  E veçanta e bukuroshes 4 vjeçare është se ajo përpiqet që të imitojë të famshmit, prandaj vishet dhe pozon njëlloj si ata.

 • Qitja, sporti i harruar i emrave që bënë historinë e vendit (VIDEO)

  Dikur sporti me më shumë medalje në arenën ndërkombëtare, sidomos kampionë europe ,sot qitja si shumë disiplina të tjera, ndodhet në situatë të vështirë, si pasojë e mungesës së investimeve, por edhe të sportistëve profesionistë. Kjo jo për shkak të mungesës së talenteve, por nga mos stimulimi i tyre për të vijuar në gjurmët e  shumë rekordmenëve të shqiptarë.

 • "Kamarieri më tha që nuk i shërbejmë djalit tënd se është autik", sfidat e Edlirës dhe talenti në pikturë i Drinit

  Djali i saj ishte vetëm 1 vjeç e gjysëm kur Edlira mori vesh se ai ishte me autizëm. Në ato momente bota iu kthye përmbys, si një nënë e cila kishte ëndërruar më të mirat për djalin e saj. Ky term ishte shumë i padëgjuar për të dhe fjalët e para të mjekëve nuk donte ti besonte. E vetmja gjë që mund të bënte ishte të luftonte. Dhe pikërisht këtë bëri. Kur të tjerët i thanë se është e kotë që të lodhesh, Edlira hoqi dorë nga profesioni i saj për t'iu përkushtuar të birit, Drenit.

 • Përse shqiptarët janë kaq të dhunshmëm? Sociologu Tushi: Na kanë dalë nervat në sipërfaqe e kemi arritur në sjellje kafshërore

  Shkaqet e një zënke në familje, apo mes të afërmish dhe miqsh, mund të jenë nga më të ndryshmet, që nga më të pabesueshmet e deri tek çështjet e nderit, larjet e hesapeve apo edhe trafiku i drogës. Po përse shoqëria shqiptare është kaq e dhunshme? Shumë sociolgë e psikologë mendojnë se ka të bëjë me natyrën gjaknxehtë e aspak racionale që karakterizon shqiptarët.

 • Heronjtë e 31 dhjetorit/ Si e 'festuan' Vitin e Ri 2019 zjarrfikësit, policët, mjekët, gazetarët

  Edhe pse dita e fundit e vitit duhet të kalohet pranë familjes, disa profesione janë të predispozuara që të kalojnë ndërrimin e viteve në punë. Ne i kemi pagëzuar si "heronj" pasi ata janë në shërbim 24 orë, për komunitetin, nënat, qytetarët, publikun. 

 • Krimet në 2018/ 45 vrasje, Ritvan Zykaj vrau 8 njerëz në Vlorë, Shkodra si “Palermo”, masakër në Elbasan

  45 vrasje me dashje dhe 97 vrasje të mbetura në tentativë. Ky është bilanci i krimeve në 2018-në. Shifra që tregojnë se përplasjet mes bandave kriminale kanë qënë të fuqishme përgjatë këtij viti. Shkodra, Tirana, Durrësi dhe Vlora janë tronditur nga vrasjet mafioze. Një i marrë në Selenicë shkaktoi tragjedinë më të rëndë në Shqipëri në 2018-në. Ritvan Zikaj shoi 3 familje duke vrarë 8 persona dhe do të mbahet mend si “Monstra e Selenicës.

 • Viti 2018, kultura në rikonstruksion (VIDEO)

  Viti i Skënderbeut në 365 ditë që e lanë kulturën në “rikonstruksion”. Nga vendimi për shembjen e Teatrit Kombëtar, tek zjarri në Bibliotekën Kombëtare. Çfarë ndodhi me Lahutën që na “morën” serbët. 1 milion shqiptarë nuk lexuan asnjë libër gjatë këtij viti, ndërsa në Galerinë e Arteve u prezantuan vetëm 2 ekspozita.

 • U emërtua si viti i Skënderbeu, 2018 mbyllet me protesta (VIDEO)

  Si u rebeluan shqiptarët në 2018, dhe dolën për të protestuar. Si u mbyll 2018 me protestën e studentëve, një nga protestat më të mëdha të organizuara gjatë viteve të fundit.

 • Risi dhe teknologji, ja çfarë ndodhi në 2018

  Risitë teknologjike që pa bota gjatë vitit 2018. Nga pastrimi i Oqeanit Paqësor, tek letra e Ajshtajnit, dhe rritja e tregut global të çokollatës, ja cfarë spikati në këtë fushë gjatë këtij viti

 • Politika në 2018/ Shuplakat qytetare që zbrapsën Ramën e lanë në hije Bashën (VIDEO)

  Viti 2018, një vit i mbushur me protesta qytetare. Si u zbraps Rama nga protesta e studentëve, kuksianëve dhe artistëve. Kryeministri fitoi "bastin" me lojërat e fatit, duke vendosur mbylljen e tyre që nga 1 janari 2019. Si u përplasën Kryeministri me Presidentin për mosdekretimin e Sandër Lleshajt. Bisedimet Shqipëri-Greqi, personazhet "Babale-Xhisiela", ja çfarë ndodhi në këto 365 ditë.

 • Viti 2018/ Hidhen themelet e drejtësisë së re, burg për bandat, pafajësi për politikanët. Vetting-u djeg prokurorë dhe gjyqtarë

  Viti 2018 i hapi rrugën krijimit të një drejtësie të Re. Gjatë 2018, u ngritën Këshilli i Lartë i Prokurorisë dhe ai Gjyqësor. Nga Vettingu u shkarkuan 40 prokurorë dhe Gjyqëtarë. Vendi ngeli pa Gjykatë Kushtetuese pas shkarkimit nga Vettingu të ish-kryetarit Bashkim Dedja. Kreu i Gjykatës së Lartë, Xhezair Zaganjori është ende në ethet e këtij procesi, ndërsa 2018-ta nxorri nga sistemi ish-kryeprokurorin Adriatik Llalla.

 • Futbolli në 365 ditë/ Nga dështimi i Kombëtares, shkëlqimi i Kosovës, Franca kampione e botës e deri tek Modric "Topi i Artë"

  Një vit i mbushur me evenimente të rëndësishme në botën e futbollit. Franca ngriti Kupën e Botës, sakaq Kombëtarja shqiptare dështoi në Ligën e Kombeve. Viti 2018, ishte viti i dardanëve, pas shkëlqimit të Kosovës në renditjen e FIFA-s dhe Ligën e Kombeve. Cristiano Ronaldo kaloi në Juventus, ndërsa Gianluiggi Buffon u largua pas 15 vitesh nga bardhezinjtë.

 • Espree Devora, amerikania që promovon gratë në teknologji anë e mbanë botës ndalet dhe në Tiranë

  Ajo njihet si “vajza që i zgjidh të gjitha”, dhe në fakt ka një eksperiencë të jashtëzakonshme në fushën e teknologjisë së informacionit, saqë tashmë asgjë nuk është e pamundur për të. Espree Devora, ka mbajtur fjalime dhe seminare në kompani gjigande si Disney, CBS, dhe në universitetin  Georgetown.Veç kësaj, Devora prej gati 2 vjetësh, ka udhëtuar në mbi 40 vende të botës duke intervistuar gra dhe vajza të sukseshme në këtë fushë, për programin e saj në podcast-in “women in tech”, i cili e solli këto ditë edhe në Tiranë. Në një intervistë për “Rreze Dielli” Devora shpjegon pse është e rëndësishme, që të tregojë eksperiencat e grave të suksesshme nëpër botë dhe pse vetë ajo nuk e pranon varësinë ndaj rrjeteve sociale dhe realitetin e shtirur që ato kanë krijuar.

 • 'E dua Shqipërinë më shumë se gjithë bota', si e festuan Ditën e Flamurit fëmijët e kopshtit 36

  Me rastin e Ditës së Flamurit, fëmijët e kopshtit numër 36 kanë festuar me një repertor të gjerë këngësh e vjershash në prani të prindërve e gjyshërve të tyre. Për emisionin "Rreze Dielli", fëmijët treguan atdhedashurinë e tyre për kombin shqiptar. 

 • Të ndjekësh diskun fluturues, “Frisbee” loja më e re në qytet

  Kryeqytetasit kanë zgjedhur një mënyrë të re të argëtuari. Frisbee është një lojë e padëgjuar në vendin tonë, pjesëmarrës të së cilit mund të jenë vajza edhe djem. Në dukje është një sport  që ka në fokus ndjekjen e një disku fluturues, por në fakt sipas pjesëmarrsve në lojë, ky sport të jep shumë adrenalinë. Për "Rreze Dielli", ata shprehen se ky sport i largon nga monotonia, i mban në formë dhe gjithashtu i heq ngarkesat emocionale stresante.Ultimate Frisbee cilësohet unik pasi drejtohet nga lojtarët vetë, madje edhe në nivel të Kampionateve Botërore, kjo sipas një kodi të sjelljes të njohur si "Fryma e lojës". Kjo gjë e vë përgjegjësinë për lojën e drejtë ndaj vetë lojtarëve. Në këtë drejtim, duke luajtur Frisbee, përvoja që përfitohet  është krejtësisht e ndryshme krahasuar me lojërat e tjera

 • Tiranë/ Qendra sociale në Kombinat, 'destinacioni' i vetëm për pensionistët: Kemi zënë miq të mirë

  Qendra sociale “Të qendrojmë së bashku”, në Kombinat është kthyer në destinacionin e vetëm për gjithë të moshuarit e vetmuar. Pensionistët tregojnë për Report Tv gjithë aktivitetet që kryejnë, duke u shprehur entuziastë për mundësinë që u ka dhënë kjo qendër që mos kalojnë pleqërinë e tyre në vetmi.

 • Korça ndër destinacionet e preferuara, bujtinat vizitohen në çdo stinë nga turistë vendas dhe të huaj (VIDEO)

  E njohur për serenatat, traditën e kulturës Korça tashmë është kthyer edhe një zonë e cila ofron edhe bujtinat të cilat janë karakteristike për arredimin dhe ushqimet që ofrohet në zonën juglindore. Gazetarja e Report Tv Iris Rezhda sjell një reportazh me anë të të cilit tregohet mikpritja korçare jo vetëm në qytet, por edhe në zonat përreth…

Për lajme të tjera kërkoni në arkiv