Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 19:34 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Trualli i pallatit tė "Bashės" u hipotekua njė javė para blerjes
06/11/2013
TIRANE- Hije tė forta dyshime bien mbi hipotekimin dhe mė pas shitjen e truallit ku ėshtė ndėrtuar momentalisht kompleksi “Jon”. Kjo pasi njė javė nga hipotekimi i sipėrfaqes prej 1663 metra katror, toka ėshtė shitur tek Xhuvi Serxhi dhe Xhafer Isufi. Njė veprim i tillė, tregon se “pronari” ka pasur mbėshtetje financiare dhe politike, pėr marrjen e truallit, qė nė fakt i takonte shkollės 8-vjeēare “Zenel Murra” Nėnshkrime kontradiktore dhe hije dyshimi pėr falsifikimin e procesverbaleve tė mbledhjes sė KRRT-sė sė bashkisė Vlorė, bien mbi inixhinierin e kėtij institucioni Odhise Zoto. Kjo pėr shkak se Zoto ka hedhur dy firma qė bien nė kundėrshtim me njėra-tjetrėn. E para lidhet me faktin e mbledhjes sė 14 qershorit 2010 ku gjatė mbledhjes sė Kėshillit Teknik, janė marrė njė sėrė studimesh urbanistike, mes tė cilėve dhe studimi i pronarėve tė truallit Xhuvi Sharxhi dhe Xhafer Isufi. Lidhur me kėtė studim studim Kėshilli Teknik nė mbledhjen e sipėrcituar, duke ju referuar protokollit tė mbledhjes, nė tė cilėn ka qėnė i pranishėm i pandehuri Odhise Zoto si dhe relacionit tė paraqitur lidhur me kėtė mbledhje, tė nėnshkruar nga i pandehuri nė cilėsinė e Drejtorit tė Drejtorisė sė Planifikimit Urban, ėshtė konkluduar qė tė mos kalojė pėr miratim nė KRRT. Mirėpo nė njė dokument tjetėr, Zoto ka hedhur sėrisht firmėn duke miratuar kalimin e ēėshtjes nė KRRT, dhe mė pas ka firmosur miratimin e lejės sė ndėrtimit. Kėto veprime arbitrare kanė ndodhur nė njė periudhe prej dy muajsh.Ndėrkohė qė nė dosje tregohen dyshime tė forta edhe lidhur me blerjen e truallit nga shtetasit Xhuvi Sharxhi dhe Xhafer Isufi. (v.gj/shqiptarja.com)
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha