Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 14:00 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Konferencė botėrore pėr paqen 450 personalitete vijnė nė Tiranė
31/08/2015
“Paqja ėshtė gjithmonė e mundur” ėshtė konferenca ndėrkombėtare qė Komuniteti i Sant Exhidios, njė nga komunitetet katolike mė me influencė nė botė, do tė sjellė nga data 6 deri nė 8 shtator nė Tiranė. Personalitetet mė tė larta, ekspertė tė feve, pėrfaqėsues fetarė nga e gjithė bota do tė flasin nė Tiranė pėr Paqen dhe mundėsitė e realizimit tė saj nė botė, nė vendet e prekura edhe sot nga konfliktet. Ministria e Mirėqenies Sociale dhe e Rinisė ėshtė nė frontin e parė tė kėtyre organizimeve. Denada Dibrėn, Drejtoreshė e Politikave tė pėrkujdesit shoqėror dhe shėrbimeve tė integruara nė MMSR duke folur pėr A1 Report pėr kėtė aktivitet tha se, nė tre ditė Tiranė do tė jetė “qendėr e botės” duke shtuar se ky ėsthė njė aktivitet i rėndėsishėm pėr Shqipėrinė. Dibra thotė se, ky aktivitet zhvillohet qė prej vitit 1986, kur Papa Gjon Palit II foli pėr Paqen nė qytetin e Asisit, vendlindja e Shėn Franēeskut nė Itali. Mbi arsyen se pėrse u pėrzgjodh Shqipėria, Dibra u pėrgjigj: “Njihet si vendi i paqes, tolerancės fetare. Ėshtė shembull se si mund tė ketė bashkėjetesė fetare kaq tė mirė dhe tė harmonizuar”. Drejtoresha e MMRS bėri me dije se nė aktivitet do tė jenė tė pėrfshirė tė katėr komunitetet fetare tė cilėt do tė promovojnė paqen, tolerancėn dhe dialogun. “Nė shtator nė Belgjikė, u shpall qė Tirana do tė ishte vendi ku do tė organizohej pėr tė promovuar vlerat dhe traditat e Shqipėrisė”, shprehet Dibra duke bėrė tė ditur se do tė jenė 4 mijė tė ftuar mes tė cilėve 450 personalitete. Nė aktivitetin pėr organizimin e tė cilėt puna ka nisur prej 10 muajsh do tė marrin pjesė zv.presidenti i Komisionit Evropian, ministri i Jashtėm i Italisė, zv.ministri i Bashkėpunimit dhe Zhvillimit nė Gjermani, ish-presidenti i Komisioni Evropian, Romano Prodi, presidenti i Malit tė Zi, etj. “Nė datėn 8 tė gjithė krerėt e besimeve fetare dhe liderėt do tė bashkohen nė bulevard ku do tė bėjnė marshimin e paqes. Mė pas liderėt e besimeve do tė nėnshkruajnė njė apel pėr paqe”, u shpreh Dibra. ( b.h/Shqiptarja.com )
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha