Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 00:04 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
9-vjetori i Gėrdecit, si shpėtuan ​Berisha, Shkėlzeni dhe Mediu
15/03/2017
15 Marsi shėnon njė nga krimet mė tė rėnda njerėzore nė trajektoren e pluralizmit dramatik shqiptar. Si sot nėntė vjet mė parė, pėr shkak tė njė biznesi tė paligjshėm, ku tė pėrfshirė ishin drejtpėrdrejt disa familjarė tė ish-kryeministrit Sali Berisha, Gėrdeci u trondit nga njė shpėrthim vdekjeprurės, nga i cili humbėn jetėn 26 persona dhe u plagosėn 300 tė tjerė, ndėrsa u rrafshua njė fshat i tėrė, duke dėmtuar qindra biznese, 400 prona dhe dhjetėra shtėpi. Krisma e krimit qeveritar nė Gėrdec, qė kryeministri i atėhershėm Sali Berisha e konsideroi thjeshtė njė aksident teknologjik, qė ēoi nė zbulimin e njė megaskandali me vatėr qeverinė, por i shtrirė deri pėrtej Atlantikut. Pas tragjedisė, ish-kryeministri Berisha nisi pėrpjekjet epike pėr tė mjegulluar rolin e tij, tė djalit dhe tė disa ministrave, nė ngritjen e fabrikės sė vdekjes. Mesazhet kėrcėnuese nė adresė tė prokurorisė, kėrcėnimi me jetė i gjeneralit Luan Hoxha nga Shkėlzen Berisha, vdekja misterioze e dėshmitarit kyē Kosta Trebickės, sulmet ndaj New York Times qė zbardhi aferėn, mohimi i baxhanakut qė humbi jetėn nė fabrikė etj., ishin vetėm disa nga pėrpjekjet e pėrgjegjėsve pėr t’i shpėtuar ndėshkimit.( b.h/Shqiptarja.com )
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha