Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:13 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Tensionet SHBA- Kore e Veriut Kina thirrje pėr ulje tė tensioneve
12/08/2017
Presidenti i Kinės Xi Jinping ka bėrė thirrje kundrejt Donald Trump dhe Koresė sė Veriut qė tė shmangin "fjalėt dhe veprimet" qė pėrkeqėsojnė tensionet. Por Kina, aleati i vetėm i madh i Koresė sė Veriut, kėrkon njė zgjidhje paqėsore tė situatės. Shtėpia e Bardhė tha se tė dyja palėt ranė dakord qė Koreja e Veriut duhet tė ndalojė “Sjelljen e saj tė shtuar provokative”. Tensionet e gjata mbi programin bėrthamor tė Koresė sė Veriut u pėrkeqėsuan kur kjo testoi dy raketa balistike ndėrkontinentale nė korrik. Sipas mediave kineze, nė njė telefonatė Xi i tha Trump se "tė gjitha partitė relevante" duhet tė ndalojnė "fjalėt dhe veprat" qė do ta pėrkeqėsonin situatėn, teksa ka theksuar se Kina dhe SHBA ndajnė "interesa tė pėrbashkėta" pėr ruajtjen e paqes nė Gadishullin Korean. Njė deklaratė e Shtėpisė sė Bardhė pėr thirrjen telefonike nuk pėrmendi pėr pranimin e dukshėm tė presidentit amerikan, por theksoi se dy burrat gėzojnė njė marrėdhėnie tė ngushtė, e cila "shpresohet tė ēojė nė njė zgjidhje paqėsore tė problemit tė Koresė sė Veriut".
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha