Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 13:43 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Dy fshatra nė Peqin kanė puset e naftės tė porta, s’pėrfitojnė asgjė
06/10/2017
Dy fshatra nė Peqin nxirrnin naftė qė nė vitin 1935 nga italianėt. Nxjerrja vazhdoi edhe gjatė periudhės sė komunizmit. Banorėt e Pekishtit dhe Rasės thonė se e vetmja gjė qė i lidh me puset nė derėn e shtėpisė ėshtė era e keqe. E megjithatė me naftėn janė mėsuar por pėrfitimet janė zero. Dikur merrnin gazin, por qė tashmė ikėn nė natyrė. Shyqyri Ēullhaj ėshtė njė prej kryefamiljarėve qė jeton me pusin e naftės pranė nė Pekisht. Ai thotė se ka shumė vite qė nxirret naftė dhe kur ishte shtet ne tė paktėn mund tė pėrfitonim gazin qė lėshohet nga nxjerrja e naftės. Ky ishte pėrfitimi ynė i vetėm, por edhe disa tė punėsuar nė fshat. “Kėtu ka shumė vite qė nxirret naftė ka dy vite qė ėshtė privatizuar. Ne nuk kemi asnjė lloj pėrfitimi veē erės sė naftė. Dikur merrnin gazin nė vend qė tė ikte nė ajėr.”, thonė Shyqyri Ēullhaj.( b.h/Shqiptarja.com )
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha