Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 14:03 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Konispol, banorėt e Mursisė protestė pėr mbylljen e shkollės
07/10/2017
Fshati Mursi nė Sarandė, prej disa ditėsh ėshtė nė protesta pėr mbrojtjen e shkollės 9 – vjecare. Shkak ėshtė bėrė njė njoftim ende jo zyrtar i mbėrritur nė ambientet e kėsaj shkolle nė territorin e bashkisė Konispol, qė bėn tė ditur se shkolla e Mursisė do tė mbyllet sė shpejti. Kjo ka nxitur reagimin e banorėve tė cilėt kėrkojnė me ēdo kusht tė ndalojnė mbylljen e shkollės si e vetmja mundėsi pėr tė parandaluar analfabetizmin ne fshat. Nė kuadėr tė kėtyre zhvillimeve pėrfaqėsues tė bashkisė Konispol , u takuan me qindra banore tė cilėt erdhėn edhe nga emigracioni pėr kėtė zhvillim. “Ngulim kėmbė qė shkolla tė mos mbyllet sepse nuk duhet tė mbyllet. Nxėnėsit janė 50, gjė qė ėshtė e konsiderueshme pėr njė fshatė me 650 banorė permanent dhe e dyta kėtu duhet tė hapet shkollė jo tė mbyllet. Duhet tė hapet shkollė profesionale. Shkolla nuk duhet mbyllur, ku do shkojnė ata fėmijė 5 fėmijė, do shkojnė nė Xharrė? Me se do i ēojmė? ”, shprehen banorėt. Kryetari i bashkisė Konispol, Shuaip Beqiri duke folur para banorėve tė zonės, premtoi se do tė ndihmojė qė shkolla e Mursisė tė mos mbyllet, madje do ti kėrkojė qeverise tė ndėrtojė njė shkollė profesionale bujqėsore nė kėtė zonė.
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha