Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:06 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Skandali nė Butrint, Kumbaro s'gjen kohė t'i pėrgjigjet gazetares
07/10/2017
Ministrja e Kulturės, Mirela Kumbaro i ėshtė fshehur llogaridhėnies pėr skandalin e Butrintit dhe nuk ka denjuar tė gjejė dy sekonda kohė pėr t'i dhėnė pėrgjigje me mirėsjellje pyetjes sė gazetares sė Report Tv, Esiona Konomi se a ėshtė konsultuar me UNESCO. Siē duket edhe nga video ministrja vrapon sapo del nga mbledhja e Asamblesė socialiste dhe i shmanget llogaridhėnies. Teksa ecėn nxitimthi, ministrja jep njė pėrgjigje tė thatė se gjithēka ėshtė brenda rregullave 100%. Ndėrtimi i njė biznesi privat (bar-kafe) brenda parkut tė Butrintit, mė konkretisht pranė Kullės Veneciane dhe murit qė daton nė shekullin e VI-VII pėrpara Krishtit, ėshtė tashmė njė shqetėsim permanent dhe alarmi ėshtė ngritur edhe nga specialistėt e arkeologjisė pasi rrezikohet tė shkatėrrohet njė nga vlerat mė tė ēmuara tė trashėgimisė kulturore. Nė njė reagim tė disa ditėve mė parė, Ministria e Kulturės ka pranuar se ka dhėnė leje pėr ndėrtimin brenda Parkut dhe pėr mė tepėr pėr qėllime biznesi, me argumentin se po "kryhet pėrshtatja e ambienteve ekzistuese qė ofrojnė shėrbime tregtimi, me struktura tė pėrkohshme dhe nė pėrputhje me tė gjithė parametrat e parashikuara nga konventat e UNESCO-s".
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha