Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 08:24 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Atentati nė Lushnje, Haxhiu kreu vrasjen nė arrati/Pėrgjimi i drogės
12/10/2017
Atentati me dy viktima dhe dy tė plagosur njė ditė mė parė nė Lushnje nxjerr nė pah dobėsinė e shtetit pėrballė personave tė konsideruar “tė fortė” apo tė paprekshmit. ReportTv ka siguruar vendimin e dhėnė nga gjykata e Lushnjes mė 26 Korrik 2017 ku ai dėnohet 21 vite e 8 muaj burg pėr tentativė vrasje ndaj nipit tė Aldo Bares, Xhulio Shkurti. Atentati i mbetur nė tentativė ndaj Xhulio Shkurtit ku pėr drejtėsinė shqiptare autor ėshtė Laert Haxhiu ka ndodhur pasditen e 26 shtatorit 2016. Pėr kėtė ngjarje Haxhiu s'u arrestua asnjėherė ndėrsa gjykimi ndaj tij u zhvillua nė mungesė nė gjykatėn e Lushnjes. Dhe pse pėr Haxhiun kishte njė vendim gjykate pėr tu vuajtur nė njė burg tė sigurisė sė lartė ai ka qarkulluar i pa shqetėsuar nė Lushnje duke u bėrė dhe protagonist i ngjarjes sė mbrėmshme. Sėbashku me Haxhiun pėr atentatin ndaj Xhulio Shkurtit ėshtė dėnuar dhe Lulzim Arapi pėr veprėn penale tė moskallėzimit tė krimit. Pėr moskallėzim tė autorit tė atentatit ndaj nipit tė Aldo Bares Lulzim Arapi ėshtė dėnuar me 2 vite burg nga gjykata e Durrėsit. Sipas vendimit tė gjykatės atentati ku mbeti i plagosur Xhulio Shkurti ėshtė kryer me katėr plumba pasi nė vendngjarje janė sekuestruar katėr gėzhoja.
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha