Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 21:41 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Tjetërsuan 36 ha në bregdet arrestohet zv/ prefekti i Tiranës
14/11/2017
KAVAJE - Gjykata e Kavajės ka pranuar kėrkesėn e Prokurorisė pėr dhėnien e masės sė sigurisė arrest me burg pėr tetė zyrtarė dhe ish-zyrtarėve lokalė nė Kavajė, tė dyshuar se kanė tjetėrsuar 36 hektarė pronė publike nė bregun e detit. Mes zyrtarėve pėr tė cilėt ėshtė dhėnė masa e arrestit me burg ėshtė edhe zv/prefekti i Qarkut tė Tiranės, Fatos Kaja, i cili ėshtė shpallur nė kėrkim, ndėrkohė qė Prokuroria ka lėshuar urdhėr ndalimi pėr drejtorin e ALUIZNI-t nė Kavajė, Altin Ēoba. Masė arresti me burg ėshtė dhėnė dhe pėr ish-rekjun e Hipotekės sė Kavajės, Seid Ēikalleshi, i cili gjithashtu ėshtė shpallur nė kėrkim. Nė deklaratėn e prokurorisė thuhet se trualli i tjetėrsuar ndodhet nė zonėn e Spillesė dhe kjo tokė u ėshtė kaluar nė pronėsi shtetasve tė ndryshėm, nėpėrmjet fallsifikimit tė dokumenteve dhe shpėrdorimit tė detyrės. Sipas prokurorisė, ish-kryeregjistruesi i Hipotekės sė Kavajės, Seid Cikalleshi, nė bashkėpunim me disa zyrtarė tė institucionit tė tij, si edhe me mbėshtetjen e ish-zyrtarėve tė komunės Kryevidh, kanė ndryshuar zėrin kadastral nga “ranishte” nė “tokė arė”. Nė bazė tė ligjit “Pėr tokėn”, toka ranishte nuk ishte pjesė e fondit tė ndarjes sė tokave. Nė bazė tė falsifikimit tė dokumenteve, zyrtarėt lokalė e kanė shėnuar zėrin kadastral “tokė arė” nė sipėrfaqen prej 36 hektarė bregdet. Mė pas, kėtė tokė ua kanė shpėrndarė familjeve tė ndryshme, tė cilat kanė pasur qėllim tjetėrsimin e menjėhershėm tė saj, nėpėrmjet shitjes. E vėnė nė dijeni tė procesit tė shpejtė tė tjetėrsimit, Prokuroria e Kavajės ndėrhyri nė Korrik 2017, duke e vendosur nėn sekuestro sipėrfaqen e ranishtes pėr tė penguar pėrkeqėsimin e situatės nė terren. Prokuroria e Kavajės nisi hetimin nė bazė tė referimit tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme pėr Hetimin e Krimit tė Organizuar dhe Krimet e Rėnda nė Policinė e Shtetit. Gjithashtu, kėtij procedimi penal i ėshtė bashkuar edhe njė kallėzim i Kryetarit tė Kėshillit tė Qarkut Tiranė.
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha