Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:19 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Pas largimit,biznesmenit libanez i zaptojnė pronėn te Gjiri i Lalzit
14/11/2017
DURRES-Njė vit pasi u dhunua dhe u largua nga Shqipėria biznesmeni Fadi Mitri, sot administratori i firmės sė tij ka denoncuar se disa persona janė futur me dhunė nė pronėn pėr tė cilėn ka marrė lejen pėr tė ndėrtuar njė resort nė Gjirin e Lalzit. Pas kallėzimit, policia ka referuar materialet nė prokurori duke nisur hetimet pėr tė identifikuar dhe arrestuar personat qė kanė hyrė me forcė tek prona duke e rrethuar. Biznesmeni amerikano-libanez, Fadi Mitri nė kohėn e Berishės kishte marrė leje pėr tė ndėrtuar nė gjirin e Lalzit njė resort turistik me vlerė 180 milion euro, por banorėt e zonės pretendojnė pronėsinė mbi tokėn duke u pėrfshirė nė disa konflikte. Njė vit mė parė sekuestro tokės Me kėrkesė tė Prokurorisė sė Durrėsit, gjykata vendosi nė shtator 2016 sekuestro tė pronės pėr tė cilėn u dhunua barbarisht biznesmeni libanez Fadi Mitri pėrfaqėsues i kompanisė “Omnix Albania”. Sipėrfaqja prej 45 mijė metra katrorė i ėshtė njohur nga Gjykata e Durrėsit, shtetasit Pal Selēuni. Sipas hetimeve tė deritanishme, prokurorėt kanė krijuar dyshime tė arsyeshme se Selēuni e ka fituar pronėn me anė tė dokumenteve tė falsifikuara. Hetimet pėr pronėn nisėn pas rrahjes sė biznesmenit Mitri, qė pėr pasojė sollėn edhe tėrheqjen nga investimi prej 450 milionė dollarėsh tė firmės “Omnix Albania”, nė Gjirin e Lalzit. Selēunit iu njoh kjo pronė nga gjykata e Durrėsit nė Mars tė 2016.
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha