Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:19 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Fier,shtohen numri i tė prekurve nga diabeti, 50 raste tė reja ēdo muaj
14/11/2017
Numri i lart i tė prekurve nga diabeti po e kthen kėtė sėmundje ne epidemi. Shqetėsues mbetet fakti qė tanimė kjo sėmundje po prek edhe moshat e reja dhe fėmijėt, ndėrsa rastet e tė prekurve shtohen ēdo ditė. Kėshtu ėshtė shprehur mjekja endokrinologe nė poliklinikėn e qyteti tė Fierit Mimoza Ismaili. Kjo e fundit ka theksuar se brenda muajit numri i diabetikėve shkon nė 50, ndėrsa na njė vit evidentohen rreth 600 tė tillė. “Jemi nė muajin e diabetit, data 14 nėntor quhet dita botėrore e diabetit. Ėshtė rritur numri i personave tė prekur nga kjo sėmundje. Nė qytetin e Fierit ēdo muaj identifikohen 50 raste tė reja dhe nė vit shkon nė 500 apo 600 raste tė reja. Pėr sa i pėrket numrit nė raport me popullsinė shifrat janė problematike.”, tha Ismaili. Sipas mjekes shkak pėr shtimin e rasteve janė mėnyra e ushqyerje, mungesa e aktivitet fizik dhe jeta sedentare qė bėjnė pjesa mė e madhe e popullsisė.
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha