Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:00 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Vettingu, organet e drejtėsisė mund tė ngrihen dhe pa 94 vota
12/01/2018
Politika shqiptare nuk ka mė asnjė mundėsi pėr tė bllokuar apo zvarritur zbatimin e Reformės nė Drejtėsi. Mundėsia e fundit ishte me kandidatėt pėr anėtarė tė organeve tė Vetingut, por ata u miratuan falė marrėveshjes sė 18 Majit, nėn presionin e fortė tė SHBA. Tashmė tė gjitha organet e reja tė drejtėsisė mund tė plotėsohen automatikisht me anėtarė, edhe nėse mazhoranca dhe opozita shqiptare nuk arrijnė njė konsensus, siē edhe ka gjasa tė ndodhė. Me dėrgimin e listės sė kandidatėve pėr anėtarė pėr Kėshillin e Lartė tė Prokurorisė dhe Kėshillin e Lartė Gjyqėsor nė Kuvend, praktikisht, partitė qė dominojnė Parlamentin, kanė dalė jashtė loje, pasi nuk kanė asnjė fuqi tė bllokojnė mė procesin. Nė mungesė tė njė konsensusi mes PS, PD dhe LSI pėr tė siguruar 2/3 e votave, pas votimit tė tretė tė dėshtuar, kandidatėt pėr 10 vende nė KLP dhe KLGJ konsiderohen tė miratuar automatikisht, sipas renditjes.(b.h/Shqiptarja.com )
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha