Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 21:41 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Bogdani: Ēeliku ishte interpretues i jashtėzakonshėm e autentik nė vallėzim
12/01/2018
Studiuesi i etno-koreografisė Ramazan Bogdani, i ftuar nė studion e Report TV ka shprehur vlerėsimet mė tė larta pėr valltarin Rexhep Ēeliku, qė u nda nga jeta nė mėnyrė tė papritur nė moshėn 63-vjeēare. Nė njė intervistė me gazetaren Aida Toncica, Bogdani e ka vlerėsuar Ēelikun si njė interpretues tė jashtėzakonshėm dhe autentik nė vallėzim. “Rexhepi ėshtė figura e jashtėzakonshme, ansambli i kėngėve dhe valleve popullore si njė ndėr institucionet mė prestigjioz tė artit tė kulturės dhe mbarė zhvillimeve veprimtarisė kombėtare shqiptare, ka pas nderin qė ta pėrfaqėsojė Shqipėrinė nė shumė veprimtari ndėrkombėtare. Prej mė se disa dekadash, njė figurė e tillė si Rexhepi, ka qenė strumbullar i kėtij ansambli dhe kujtoj qė edhe Panajot Kaēi, sa herė qė do tė punonte dhe do tė vente nė skenė, gjithmonė do tė kishte si bazė Rexhep Ēelikun. (G.ne/Shqiptarja.com)
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha