Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 19:42 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Ekspozita mė e madhe e artit shqiptar, 7 muaj nė Itali
13/01/2018
Ekspozita mė e madhe e artit shqiptar do tė udhėtojė 7 muaj nė Itali. Kuratori dhe autori i projektit Artan Shabani ka deklaruar pėr Report TV se bėhet fjalė pėr 250 vepra nė tė gjitha zhanret e artit pamor tė pėrfaqėsuara nga 35 mjeshtėr tė pikturės shqiptare. Ekspozita mė e madhe e artit shqiptar do tė udhėtojė 7 muaj nė muzeumet italiane, duke nisur nga zemra e arbėreshėve tė Italisė. Bėhet fjalė pėr 250 vepra nė tė gjitha zhanret e artit pamor tė pėrfaqėsuara nga 35 mjeshtėr tė mėdhenj tė pikturės shqiptare. Ky projekt privat ėshtė kuruar nga Artan Shabani Kuratori Artan Shabani shpjegon se “kjo ekspozitė e madhe nė numėr artistėsh, veprash, nė zhanre tė ndryshme nė pikturė, nė skulpturė, nė tė gjitha format dhe gjuhėt e shprehjes sė artit pamorė, tė rraptojė nė disa krahina tė Italisė”. Kuratori Shabani zbulon disa nga veprat e rralla tė kėsaj ekspozite.(b.h/Shqiptarja.com )
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha