Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 01:52 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Maqedonia miraton ligjin pėr shqipen,pėrplasje nė Kuvend
14/03/2018
Kuvendi i Maqedonisė ka miratuar ligjin pėr gjuhėn shqipe me 62 vota pro, ndėrsa opozita nuk ka marrė pjesė, madje situata ka qenė mjaft e tensionuar, pasi ish-kryeministri Nikolla Gruevski ka tentuar tė godasė kryetarin e parlamentit Talat Xhaferin. E ndėrsa jashtė Kuvendit kishte protesta kundėr ligjit pėr gjuhėn shqipe, nė momentin qė kryetari i Parlamentit Talat Xhaferi propozoi qė tė votohet ligji pėr gjuhėn shqipe, deputetėt e VMRO DPMNE-sė u ngritėn pėr tė bllokuar foltoren dhe procesin. Ish-kryeministri Nikolla Gruevski u ngjit dhe u drejtua pėr te vendi i kryetarit tė Kuvendit, ndėrsa pati edhe njė pėrplasje tė vogėl, kur Xhaferi i largoi dorėn Gruevskit. Ish-kryeministri maqedonas u largua pėr njė ēast, ndėrsa mė pas u kthye sėrish pas rifillimit tė seancės pas pushimit tė shkurtėr. Ai shkoi nė vendin e kryetarit tė Kuvendit duke u pėrballur sėrish me Xhaferin, por mė pas ndėrhynė deputetėt e tjerė tė Kuvendit.
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha