• Opinion

  Preç Zogaj: ‘Shpërblimi’ i Tiranës zyrtare për stabilitetin në rajon është kompromentuar nga korrupsioni masiv

  Ishte e pritshme që vizita në Tiranë e sekretarit të Shtetit, Blinken, të evidentonte rolin kyç të Shqipërisë si faktor paqeje dhe stabiliteti në...

 • Opinion

  Opozita, nevoja e një reflektimi të thellë për vetminë e saj politike

  Askujt në Shqipëri nuk i bën përshtypje që Presidenti i Francës, kancelari gjerman, kryeministri anglez apo ministrat e jashtëm të vendeve të...

 • Opinion

  Preç Zogaj: Ç’mesazhe do të sjellë sekretari Blinken për opozitarizmin në Shqipëri

  Shtatori i vitit 2021, kur diplomatët dhe zyrtarët e lartë të administratës së presidentit Biden deklaronin hapur shpresën dhe dëshirën e tyre për...

 • Opinion

  Preç Zogaj: Kasta plurale po mblidhet për luftën e madhe kundër SPAK

  Intervista “bombë” e ish zëvendëskryeministrit Arben Ahmetaj nga arratia nuk ngriti kurrfarë dallge në pallatet politike të Tiranës. Sakaq ajo po...

 • Opinion

  Fshehja e lojës së madhe në të voglën ose vetëizolimi në mikropolitikë

  Edhe në një kazermë politike të mbyllur siç ishte regjimi komunist në Shqipëri, zhvillimet ndërkombëtare kishin ndikim në politikën e brendshme....

 • Opinion

  Përkufizimi i së keqes dhe i betejës me të

  Bota demokratike ka njohur plot raste kur rrotacioni i pushtetit ka qenë një stafetë nga e mira në një të mirë më të mirë. Për Shqipërinë,...

 • Opinion

  Verdikti popullor që ka parakaluar drejtësinë

  Në përballjen ende në distancë me drejtësinë Sali Berisha nuk po arrin të ndezë një masë kuptimplotë mbështetësish me kushtrimet e tij. Dhe as të...

 • Opinion

  Si e don… Rama

  Deputetët opozitarë të mbledhur rreth Rithemelimit dhe Berishës ka kohë që kanë përqafuar një formë në dukje ekstreme të obstruksionizmit...

 • Opinion

  Hetimet në sferat e larta si normalizim i rendit demokratik

  Momenti i përballjes së politikanëve  dhe ish politikanëve të lartë me hetimin penal dhe drejtësinë  “lexon” në vetvete shkallën e sundimit të...

 • Opinion

  Preç Zogaj: Mosbindja civile dhe ajo parlamentare, një hendek në mes

  Bllokimi i seancave parlamentare nga deputetë të opozitës synon të shërbejë si shkëndija që do të mund të ndezë mosbindjen civile jashtë...