• Editoriale

  Carlo Bollino: Lulzim Basha ka marrë sot më pak vota se Berisha në 2013, dhe ''rasti Lezha” është prova që nuk ka pasur grabitje votash 

  Lulzim Basha dhe mbështetësit e tij mburren me rezultatin e 2021, sikur të ishte një fitore politike madhështore e sabotuar vetëm nga shitblerja e...

 • Editoriale

  Pakica dërrmuese

  Prej vitesh e përsëris, që këta ish-qeveritarë dhe analistët e tyre të palogjikë, jetojnë në një botë paralele, që është shumë larg nga realiteti...

 • Editoriale

  Bollino: ''Strategjia e terrorit'' e PD-së shpreson të trembë zgjedhësit e PS që të mos votojnë, po tani është vetëm gam gam qesharak e i parrezikshëm

  Prej disa ditësh kërcënimet me vdekje që eksponentët e PD-së ua drejtojnë kundërshtarëve politikë, kanë marrë përmasa pa precedentë. Por, pas...

 • Editoriale

  Carlo Bollino: Grupet paraushtarake të PD-së për të ''mbrojtur votën'', si një shekull më parë....

  Shitblerja e votave është krim zgjedhor i padisktueshëm, por ai duhet të ndëshkohet nëpërmjet drejtësisë, jo vetëdrejtësisë. Grupet te armatosura...

 • Editoriale

  Carlo Bollino: Kur opozita është e gatshme të justifikojë deri edhe vrasësit 

  Në vend që të distancohej nga vrasje e militanti te Partisa socialiste ndodhur ne Elbasan, Partia Demokratike, presidenti Ilir Meta dhe media e...

 • Editoriale

  Carlo Bollino: Ja pse nuk do të ketë asnjë qeveri PS-PD 

  Të gjithë duket se kanë ngatërruar ofertën për bashkëpunim qeveri-opozitë të Edi Ramës, me një propozim bashkëqeverisjeje PS-PD. Ne fakt për shumë...

 • Editoriale

  Carlo Bollino: Unë “socialisti i pasigurtë” në database që tremb PD-në e Bashës dhe Berishës

  Pas shpërndarjes së një kopje të database të famshme socialiste nga ana e PD-së në celularët e qindra personave (duke shkelur atë privacy që...

 • Editoriale

  Carlo Bollino: Rinasi u bllokua nga stresi financiar i kontrollorëve ajrorë, apo nga stresi politik i opozitës?

  Tani i takon qeverisë të gjejë një zgjidhje urgjente për të rinisur sa më shpejt trafikun ajror. Jo të gjithë 65 kontrollorët e fluturimit i janë...

 • Editoriale

  Bollino: Ja faktet pse Luli nuk kërkon vota për një qeveri “Basha 1”, por për një qeveri “Berisha 3”

  Vendime, qëndrime, investigime, miqesi dhe armiqesi, autobiografia e tij e deri spotet e tij të fundit elektorale, konfirmojnë se Lulzim Basha...

 • Editoriale

  Bollino: Nëse Basha është gati të rrezikojë jetën e njerëzve për t’u rikthyer në pushtet, çfarë është i gatshëm të bëjë tjetër?

  Qëllimi i tij i vetëm është të fitojë zgjedhjet dhe të marrë përsëri pushtetin me çdo kusht: ky është Misioni i vërtetë që Lulzim Basha dhe...