• Akuzat e Bashës / Mesazhi i Ramës: Si mundet të ngacmohet deri në këtë pikë psikika e një populli?

  Vendosa t’ju drejtohem sot me këtë fjalë, duke ju parë të gjithëve drejt në sy pa dallim, si njëri prej jush, si shqiptar mes shqiptarësh, që...

 • Homazh për At Zef Pllumin, 'veç ti munesh me e krye dekomunistizimin përfunimtar'

  Jeta legjendare e Patër Zef Pllumit o.f.m., që s'është as gojëdhanë, as hagjiografi konvencionale, zuri fill në bjeshkë, mes Shkrelit e Shalës, 96...

 • Bjellorusia është këtu, me ne, si një mike, por miqtë duhet t’i kujtojnë njëri-tjetrit të vërtetat

  Fjala e Kryetarit të radhës së OSBE-së, Kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama, në mbledhjen e posaçme të Këshillit të Përhershëm të OSBE- së për...

 • Unitet! Nuk është koha për sherre, ta bëjmë këtë luftë bashkë deri në fund

  Zoti i shqiptarëve është i madh dhe na dhëntë të gjithëve forcën që na duhet, orë e minutë, në këtë sprovë të tmerrshme me...

 • 'Koalicioni media-president-opozitë-Avokati i Popullit i qajnë hallin të 'shkretëve' që kanë vrarë'

  Po eksponentë të shoqërisë civile, të cilët në asnjë mënyrë nuk mund të akuzohen si bashkëpunëtorë të krimit, çfarë...

 • Amnisti fiskale dhe penale për shqiptarët brenda dhe jashtë vendit, shfrytëzojeni ose do jepni llogari

  Sa kursime emigrantësh rrinë nën jastëk? Sa kursime emigrantësh nuk hyjnë dot në bankë? Sa makina të blera nga emigrantët me punë të ndershme mund...

 • Rama: Mini-Shengeni nuk është ‘plani B’ i Ballkanit Perëndimor

  Ideja e një Shengeni rajonal përfshirës si dhe bashkëpunimi mes gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, duke u mbështetur në katër liritë e...

 • Prioritetet e kryesisë shqiptare të OSBE-së! Nga promovimi i grave tek konlikti Rusi-Ukrainë

  "Jam shumë i nderuar që i drejtohem këtij Këshilli të shquar, në cilësinë time si kryetar i radhës i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në...

 • Një kohë ekstreme kërkon masa ekstreme me ligjin special

  Nesër domethënë nesër, ditën e hënë, jo nesër në të ardhmen.

 • Edi Rama: Unë, pioneri me shall të kuq që sot drejtoj OSBE-në

  Para së gjithash, dua ta nis duke falënderuar nga zemra paraardhësin tim, ministrin Miroslav Lajčák dhe duke përgëzuar ekipin sllovak për...