• Opinion

  Pse nuk po ndez çështja Beleri?

  Greqia e ka shënuar si një minus për Shqipërinë dhe do të donte të detyronte lirimin e tij të menjëhershëm, mirëpo mundësitë e saj për të vepruar...

 • Opinion

  Asgjë e re në sanksionet amerikane kundër Kosovës

  Degradimin e marrëdhënieve mes dy vendeve nuk e shkaktoi kriza në Veri – ai ka filluar prej vitesh dhe do të vijojë edhe nëse qeveria e Kosovës i...

 • Dosje

  Stalini, Shqipëria, mësime të historisë

  70 vjet më parë vdiq Josif Stalini, një nga diktatorët më të tmerrshëm të shekullit XX. 

 • A do të ulet Rama sot në krye të Këshillit të Sigurimit?

  Këtë vit Shqipëria filloi mandatin e saj të parë në histori si anëtare e Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Sot në 1 qershor, sipas rotacionit,...

 • Opinion

  'Zot na ruaj nga fitorja në luftë'

  Ka arsye të forta se pse vendet nuk pushtojnë më njëra-tjetrën në kohën moderne.

 • Opinion

  Aspak si Kosova

  Ashtu si në 2008, kur Rusia aneksoi dy krahina të Gjeorgjias, që u vetëshpallën “shtete”, Abkhazia dhe Osetia e Jugut, edhe tani Kosova do të...

 • Dosje

  Nju Jork 1960, si u ndalua Mehmet Shehu të dilte nga Manhatani! Prapaskenat e mbledhjes së OKB: Fidel Kastro ngrohu shtratin me një bionde, Hrushovi i ra tavolinës me këpucë

  1 Shtatori i vitit 1960 e ktheu Nju Jork-un në një kryeqytet të vërtetë të botës, ashtu siç ndodh tashmë pothuajse çdo vit, në shtator, kur...

 • Opinion

  Sekretari Blinken tani ka marrë 'informacion të besueshëm' për shpërdorimet e Berishës

 • Opinion

  Kosova nuk i ka asnjë borxh Palestinës

 • Kultura

  Lexuesit spanjollë: Ismail Kadaresë t'i jepet çmimi Nobel

  Një anketim i bërë nga shkrimtari i ri spanjoll Rodrigo Blanco Calderón, që jeton në Malaga të Spanjës, tregoi se Ismail Kadare është jo vetëm një...