• Nga koncertet e Spanjës në Bienalen e Durrësit, violinisti Florian Vlashi tregon sekretet dhe mungesën e madhe

  Violinisti durrsak, që punon dhe jeton prej afro tre dekadash në Coruna, krahas punës si instrumentist në Orkestrën Sinfonike të Galicisë OSG,...

 • Pasioni i Labinotit dhe kampingu i kanionit të fluturave në Peshkopi

  Kampingu i kanionit të fluturave në Luzni të Dibrës  është stacioni më i ri turistik në vendin tonë. 30 minuta me automjet larg Peshkopisë,...

 • Teatri 'Moisiu', një libër-album për ditëlindjen e aktores Aishe Stari

  Kufizimet nga pandemia e zgjatur e kanë vonuar për një vit festën e ditëlindjes së aktores së njohur durrsake, Aishe Stari.  Më 21 maj të vitit të...

 • Teufik Fishta, inxhinieri durrsak që ndërtoi rimorkiatorin e Suezit (FOTO)

  Ing. Teufik Fishta, i cili ka drejtuar kantierin “Rosetto Marino” ku u ngrit rimorkiatori, e ka ndjekur nga ekrani i televizorit në shtëpinë e tij...

 • 'Jeta ime mes njerëzve të detit' nga Dashamir Janina, rikthen lundrimet e Flotës në shekullin e XX

  Libri “Jeta ime mes njerëzve të detit” të autorit Dashamir Janina është një shenjë nderimi dhe kujtese për të gjithë ata që punuan dhe sakrifikuan...

 • Piktori grafist Musa Qarri, gjysmë shekulli krijimtari në një album profesional

  Piktori grafist Musa Qarri ka publikuar kohët e fundit albumin e veprimtarisë së tij gjysëmshekullore. Një përmbledhje e plotë, e përgatitur me...

 • Reportazh/ Rrugicat historike të Durrësit fshehin thesare arkeologjike të pazbuluara

  Zef Tedeschini është një nga banorët e hershëm të lagjes pas bashkisë së Durrësit. Në rrugicat ku ai ecën çdo ditë, në fundin e viteve 1950...

 • Tërmeti i 26 nëntorit në Durrës: Florian Vlashi dhe artistët spanjollë apelojnë për mbështetje

  “Fakti që Spanja ka qenë nga të paktët vende që nuk ka dhënë ndihma për viktimat e tërmetit që shkundi qytetin shqiptar të Durrësit, na bën me...

 • Liliana Çika, sfida e artistes përballë telajos dhe sëmundjes

  Duket sikur gjithçka është errësuar përfundimisht, por Liliana, Lili, siç e thërrasin shoqet dhe familjarët, e kërkon dritën te arti i...

 • Katër instrumentistët e familjes së Florian Vlashit, së bashku në Bienalen 2019

  Floriani me bashkëshorten violonçeliste Rediana Llukaçi, pedagoge e muzikës në Kolegjin “Esclavas” në Korunja, dhe me djemtë Danielin dhe Martinin...