• Inva Mula, sukses i plotë në mbrëmjen e muzikës romantike të Bienales së Durrësit

  Në natën kushtuar Muzikës Romantike këngëtarja e shquar kishte zgjedhur një program me vepra nga kompozitorë të njohur si Giacomo Puccini, Alfredo...

 • 'Muzika dhe vera, një harmoni e përkryer', ja të fshehtat e Florian Vlashit në Bienalen 2019

  “Muzika dhe Vena, një harmoni e përkryer” është tema që ka përzgjedhur këtë vit violinisti Florian Vlashi dhe ekipi organizator i Bienales “Netët...

 • 85-vjetori/ Aktori Lutfi Hoxha, 66 vjet në skenë dhe ekran

  “Mjeshtri i Madh” Lutfi Hoxha do të festojë sot 85-vjetorin e lindjes mes familjarësh dhe  kolegësh artistë të teatrit “Aleksandër Moisiu” në...

 • Fituesja e Bienales NMK 2017, Laura Sulaj, dy koncerte pianistike në Spanjë

  Kritiku Julio Andrade Maltes nën titullin “Duke zbuluar të ardhmen” shkruan në gazetën “La opinion” të 26 majit: “Në qytetin tonë kemi pasur...

 • 7 prilli i Stefan Maliko Gogës, një predhë në trup dhe një brengë në shpirt

  26-vjeçari nuk kishte lëvizur nga bedenat e Torrës mesjetare të Durrësit dhe bashkë me shokët e repartit të Marinës nuk i hiqte sytë nga deti....

 • Piktori Çaush Vathi përshëndet durrsakët me 44 tablo peisazhesh në 70 vjetorin e tij

  Ekspozita e hapur në galerinë e arteve pamore “Nikolet Vasia” në qytetin bregdetar përbën një urim të 70-vjeçarit Vathi për bashkëqytetarët e tij...

 • Florian Vlashi magjeps me violinën e restauruar të shek. XVIII të kompozitorit spanjoll Andres Gaos

  Koncerti u organizua me rastin e “2019 - Viti Andrés Gaos”që përkon me 60 vjetorin e vdekjes së tij dhe të krijimit të “Fondacionit Gaos”  nga...

 • Kritika spanjolle përshëndet koncertin e violinistit Florian Vlashi në Madrid

  Florian Vlashi ka patur përsëri vëmendjen e shtypit spanjoll pas suksesit në koncertin e tij të fundit në Madrid, tematika e të cilit riktheu në...

 • Asllan Kasa, doktori shijakas i sportistëve më të mirë

  Një karrierë e gjatë, e cila ka nisur me formimin si teknik nafte, në shkollën e mesme të Kuçovës, si dhe punën në këtë profesion në zonën e...