• Kultura

  Florian Vlashi magjeps me violinën e restauruar të shek. XVIII të kompozitorit spanjoll Andres Gaos

  Koncerti u organizua me rastin e “2019 - Viti Andrés Gaos”që përkon me 60 vjetorin e vdekjes së tij dhe të krijimit të “Fondacionit Gaos”  nga...

 • Kultura

  Kritika spanjolle përshëndet koncertin e violinistit Florian Vlashi në Madrid

  Florian Vlashi ka patur përsëri vëmendjen e shtypit spanjoll pas suksesit në koncertin e tij të fundit në Madrid, tematika e të cilit riktheu në...

 • Drejt Punës

  Asllan Kasa, doktori shijakas i sportistëve më të mirë

  Një karrierë e gjatë, e cila ka nisur me formimin si teknik nafte, në shkollën e mesme të Kuçovës, si dhe punën në këtë profesion në zonën e...

 • Kultura

  Florian Vlashi paraqet ‘anatominë’ e violinës në gjuhën shqipe

  Violinisti sjell këtë herë “Fjalorthin” e 47 pjesëve të violinës në gjuhën shqipe. Vlashi në fillim të shkurtit, në Madrid dhe në Romë me dy...

 • Kultura

  'Konaku i Durrësit', një libër për Pallatin Mbretnor të Princ Vidit

  Libri me 300 faqe, i botuar nga Akademia e Studimeve Albanologjike, mban firmën e arkeologut dhe studiuesit Eduard Shehi. Me një analizë të një...

 • Drejt Punës

  ‘40 vjet bisturi’ nga dr. Bashkim Habibi, përvoja e kirurgut-ortoped në faqet e një libri

  I titulluar “40 vjet bisturi”, në 270 faqet e tij autori Bashkim Habibi ka përmbledhur profesionalisht pjesën thelbësore të karrierës së tij si...

 • Sociale

  Dr. Ali Sula, mjeku 95-vjeçar që publikon historinë e Durrësit

  Mjeku i njohur durrsak e sfidon prej kohësh moshën, duke publikuar disa libra që risjellin historinë e qytetit dhe të sistemit shëndetësor.

 • Intervista

  Intervista/ Sot përvjetori, ‘Nderi i Kombit’ Gjergj Vlashi, 90 vjeçari me tre pasione të mëdha

  Gjergj Vlashi sot do të festojë 90-vjetorin e lindjes. Kohët e fundit ai ka përkthyer një tjetër libër nga spanjishtja, aktualisht në proces...