• Opinion

  Mero Baze: Meraku i Kurtit dhe Berishës për demokracinë në Serbi, një sëmundje e vjetër

  Problemi që ka Kosova me Serbinë, nuk është më problem demokratik. Ka qenë dikur dhe ashtu për palën serbe. Tani është historik, etnik, ligjor,...

 • Opinion

  Mero Baze: Ata që 'vigjilojnë' ndaj Edi Ramës, për Kosovën

  Disa deputetë të Vetëvendosjes që kanë reaguar, aq sa dinë ata të reagojnë ata, kundër dorëzimit nga ana e kryeministrit Edi Rama, të një drafti...

 • Opinion

  Mero Baze: Pse Albin Kurti po detyron Perëndimin të ripushtojë Kosovën?

  Ajo që po ndodh mes Kosovës dhe Perëndimit është gjëja më e rëndë që i ka ndodhur edhe Kosovës, edhe...

 • Opinion

  Mero Baze: Ngrijini një bust në Beograd, Albin Kurtit!

  I pari që ka arritur të bashkojë Perëndimin kundër një vendi të vetëm në Ballkan, ka qenë Slobodan Milosheviqi. Përpjekjet e tij të pafundme për...

 • Opinion

  Mero Baze: Një parti që vuan krizën e mungesës së betejës

  Partia Demokratike, duket se po vuan krizën e thellë të identitetit të saj politik, që është mungesa e betejës e lidershipit të saj. Një pjesë e...

 • Opinion

  Mero Baze: Vuçiç duhet të marrë shembull nga Albin Kurti si ndihmohet Serbia   

  Në Kosovë organizatat e gazetarëve kanë rritur shqetësimin e tyre ndaj orkestrimi të sulmeve që drejtuesit e Vetvendosjes dhe ndihmësit e afërt të...

 • Opinion

  Mero Baze: Për ata që e duan Berishën 'kryetar nderi'

  Shumë mbështetës të njohur të Berishës, madje dhe militantë të tij, kanë nisur të flasin për nevojën që Berisha të bëhet një farë kryetar nderi i...

 • Opinion

  Mero Baze: Baballarët e kombit shqiptar dhe baballarët e shtetit të Kosovës, përballë Albin Kurtit

  Ka një keqkuptim të madh, por dhe të qëllimshëm, në referimin në histori që nacionalkomunistët e Kosovës përfaqësuar nga Albin Kurti bëjnë për...

 • Opinion

  Mero Baze: Vjosa Osmani, 'telefoni i prishur' i Albinit

  Kosova ka nisur të përballet me sanksionet e para të SHBA dhe Bashkimit Evropian, pas vendosmërisë së Albin Kurtit për ta përdorur konfliktin me...