• Ndërtohet 'Shtëpia Dalston', mund të hysh vetëm nësë ngjitesh nëpër mure! (VIDEO)

  Instalacioni Dalston mund të realizoi ëndrrën e kujtdo për të qënë qoftë edhe një ditë të vetme të jetës...

 • Një fermer në Kinë ndërton “mbretin e ajrit”, Airbus A320

  Ndërsa deri dje ishte vetëm një fermer i zakonshëm, në provincën Liaoning të Kinës, që merrej me kultivimin e qepëve dhe hudhrave, ai është bërë i...

 • Peshqit 'zbresin' në rrugë. Kalimtarët sfidojnë dallgët gjigande për t'i 'peshkuar' (VIDEO)

  Erëra të forta, me shpejtësi 100 kilometra në orë, kanë goditur këto ditë ishullin e Maltës.

 • Telekamera regjistron skiatorin e “varrosur” për së gjalli nga orteku (VIDEO)

  Në Park City, qytet në Utah të SHBA, një skiator profesionist u mbulua nga një ortek bore që e tërhoqi atë nëpër një shpat të pjerrët. Gjithçka u...

 • Të shkatërrosh makinën për të luftuar stresin. Biznesi i ri fitimprurës po lulëzon në Hollandë (VIDEO)

  Praktikimi i këtij lloj “sporti” është pak i kushtueshëm krahasuar me pasojat që do të kishte shfryrja e stresit dhe zemërimit diku...

 • Ai-Da, i pari robot piktor ultra realist, do të hap ekspozitë në Oksford

  Në Universitetin e Oksfordit kanë nisur përgatitjet për çeljen e ekspozitës së parë me piktura realizuar nga roboti Ai-Da, i pari robot piktor...

 • Francezi 'merimangë' ngjitet në kullën “Burj Khalifa” në Dubai...828 m e lartë (VIDEO)

  Francezi “Merimangë”, Alain Robert me profesion planifikues urban, është ngjitur për herë të dytë, pas 28 marsit të vitit 2011, në ndërtesën më të...

 • Skeletet e Theo Jansen ecin në plazhet e planetit (VIDEO)

  Artisti holandez, 71 vjeçari Theo Jansen, ka nisur të udhëtoi nëpër vende të ndryshme të botës, për ti dhënë jetë skulpturave të tij kinetike. Me...

 • Sërfisti amerikan Toby Cunningham përpihet nga pesë dallgë gjigante (VIDEO)

  Në Nazare, një qytet i vogël në Portugali, mjaft i njohur për dallgët gjigande, sërfisti amerikan 41 vjeçari Toby Cunningham ka rrezikuar jetën...

 • Dubai/ Çiklisti hidhet prej helikopterit nga 220 m lartësi (VIDEO)

  Kriss Kyle tregoi cilësitë e tij akrobatike në rrugët e qytetit kurse në parqe dhe sheshe lojërash nuk zhgënjehu me krijimtarinë dhe talentin e...