• Opinion

  Fenomeni Abazoviç

  Kuvendi i Malit të Zi i dha më 28 prill votbesimin qeverisë e re të vendit të vogël fqinj, të drejtuar nga kryeministri  Dritan Abazoviç, me  45...

 • Opinion

  Elegji për 22 marsin

  Më 22 mars të këtij viti demokratët shqiptarë do të duhej të festonin me madhështi nën tingujt e fanfarave 30 – vjetorin e ardhjes së Partisë së...

 • Opinion

  Si u vendos censura zyrtare mbi shtypin shqiptar në mars të vitit 1997

  E diel, dy mars 1997, pas dite.Kuvendi ishte mbledhur në seancë të jashtëzkonshme si asnjëherë tjetërnë ditë pushimi. Deputetët diskutonin për...

 • Opinion

  Hamdi Jupe: 25 vjet më parë, kush e rrahu Kryeministrin?

  Më 21 duke u gdhirë 22 janari i vitit 1997, u rrah barbarisht në shtëpinë e tij në Tiranë, pedagogu i Akademisë së Arteve, intelektuali i pavarur...

 • Opinion

  Për ata që ndjekin një të vdekur të pakallur, si Sali Berisha

  Sot po shkruaj për ata që e groposën përfundimisht idhullin e tyre. Ata që e dinin që Berisha ishte “i vdekur” politikisht dhe megjithatë, iu...

 • Çfarë do të thotë 'rithemelim' i PD-së?

  Një term jo fort i qartë juridiksiht, i përdorur në atë që quhet “Kuvendi i jashtëzakonshëm” i PD-së, ka ngjallur konfuzion jo  të paktë në media....

 • 'Parti-Enver, jemi gati kurdoherë', fjalimi i famshëm i Dritëro Agollit që tërboi socialistët dhe një paralele me Kuvendin e Berishës

  Delegatët e Kongresi të Dhjetë të Partisë së Punës erdhën nga rrethet gati fshehurazi, nga frika e sulmeve prej turmave të opozitës. Situata në...

 • Nga ‘zbulimi’ i Sudes dhe Xhaferrit në ‘93, te letra sekrete e Meksit për Boden e Berishën në ’96: Historia e 26 firmave piramidale që i morën kursimet shqiptarëve

  Ato kishin filluar të gëlonin që para vitit 1996, por atë vit u shfaqën me agresivitet të madh, duke përshpejtuar edhe shembjen e tyre të...

 • Lamtumirë, plaku Mere!

  Gjatë tridhjetë vjetëve, Berisha krijoi me kujdes një legjendë të gënjeshtërt rreth vetes dhe rolit të tij, legjendën e “demokratit të vërtetë”,...

 • ‘Open Ballkan’ dhe qëndrime që dëmtojnë Kosovën

  Kosova nuk mori pjesë në takimin e Shkupit. Është e drejtë e saj të bëjë si të dojë, por është edhe e drejta jonë të shprehim mendimin për këtë....