• Firence/ Vepra pianistike e kompozitorit Rauf Dhomi në Konferencën “Magjia e Renaissance”

  “Kompozitori Rauf Dhomi i takon një gjenerate më të hershme, por ai zë një vend tepër të merituar në Kosovë, pasi është krijuesi i dy operave të...

 • Kultura

  Më 15 nëntor u shua në Palermo mbesa e vetme e Nënë Terezës

  Me 15 nëntor 2021 rreth mesnatës ndërroi jetë, kaloi në amshim, apo siç thoshte Shën Nëna Tereze “u kthye në Shtëpinë e Atit”, Age lind. Bojaxhiu,...

 • Kultura

  Florian Vlashi dhe “Siglo XX” vlerësohen nga mediat spanjolle

  Në koncertin e së shtunës, që hapi Festivalin Muzikor Bashkëkohor Korunjez RESIS, Grupi i themeluar nga instrumentisti shqiptar më 8 prill 1997,...