• Isuf Kalo, një mjek dhe humanist shquar, idealist i progresit dhe i emancipimit shoqëror

  Humbja e një miku të ngushtë është gjithnjë e trishtueshme. Shumë herë ajo është një ngjarje e dhimbshme, e vështirë të besohet dhe po kaq e...

 • Dëgjo, Mr. Biden! Dikush ka një mesazh për ju

  Për Neshon, siç është e qartë për këdo që e njeh sado pak këtë inxhinier të konvertuar në diplomat dhe tani në politikan, “ndryshim i...

 • Tirana jonë, Veliaj, kullofobët dhe një kryeqytet për brezat e rinj të shqiptarëve!

  Ju pëlqen disave ose jo, të vetmet ndryshime pozitive të mëdha në Tiranë janë bërë nga dy kryebashkiakë socialistë të saj, Rama në dy mandatet e...

 • Fatos Tarifa komenton Festivalin e Këngës në RTSh: Zhgënjim total

  Koment për Festivalin e 61-të të Këngës në RTSH nga Fatos Tarifa

 • Kolegët pedagogë duhet t’i rrinë larg Berishës

  E gjej mjaft cinike deklaratën e kryeministrit Rama se pasuritë e pedagogëve të universiteteve tona publike do të kontrollohen. Ky reagim i tij...

 • Ora politike e shqiptarëve (nuk mund të mbetet te Berisha dhe Meta)

  Është për të qarë por, ndoshta, më shumë për të qeshur. Për të qarë, pasi vetë prania e tyre dhe “lëvizjet” e tyre të pavarura “sovraniste” na...

 • Opinion

  Fatos Tarifa: Kush e futi Shqipërinë në NATO? Pse pretendimi i PD dhe Berishës është një mashtrim i madh publik

  Një ndër arritjet kryesore të kësaj veprimtarie diplomatike në Uashington ka qenë hartimi dhe nënshkrimi i Kartës së Adriatikut mes qeverisë...

 • Opinion

  Kërkesa që Berisha të mos jetë më në Parlament dhe një varg pyetjesh për PD që kërkojnë sot përgjigje

  Simpatitë e mia politike janë për socialdemokracinë europiane dhe demokratët amerikanë. Në Shqipëri kam votuar dhe votoj për Partinë Socialiste. E...

 • Opinion

  Letër e hapur Metës nga ish-ambasadori i Shqipërisë: Dorëhiquni, ju s'jeni më presidenti im, s'mund të përçmohet e anatemohet roli i SHBA siç bëni ju

  "Asnjëherë nuk kisha menduar se do të vinte një ditë, kur unë, me bindje të plotë, si një qytetar i kësaj republike dhe si një intelektual i...