• Opinion

  A duhet të ishte shpallur edhe familja e Enverit, e persekutuar nga regjimi komunist

  Kush tjetër, përveç atyre që u persekutuan, u pushkuatuan dhe u internuan në këtë vend gjatë viteve të diktaturës, mbeti pa e shpallur veten të...

 • Opinion

  Për shkarkimin me ‘qetësi’ të presidentit në Shqipëri dhe një ‘princ’ i ‘zgjedhur’ nga SHBA

  Edhe në Gjermani do të ndodhte e njëjta gjë, nëse një zyrtar i huaj do të takohej me kancelaren dhe kryetarin e opozitës dhe do të shmangte...

 • Opinion

  SHBA njihet me rezultatet e para në Tiranë, ‘peshqit presin radhën’, në rrjetë po bien 'peshkatarët'

  Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ata që kanë pasur si detyrë të luftojnë dhe ndëshkojnë krimin e organizuar, trafiqet, korrupsionin, dhe çdo krim...

 • Opinion

  Pronarët e detit dhe ‘kalbëzimi’ i shtetit! Pasojat politike edhe më tragjike se ‘Covid-19’

  Katër të vrarë më 2 prill 1991 në një demonstratë politike në Shkodër. Ende sot e djatha akuzon të majtën për krim shtetëror. Askush fajtor, asnjë...

 • Opinion

  Sekuestroni ‘armët luksoze pa leje” dhe izoloni kriminelët e rrugëve

  Ata mund t’ju vrasin në çdo kohë. Nëse ndodhesh në trotuar, je duke ecur në vija të bardha, apo nëse je i ulur për të pirë kafe në një lokal. Mund...

 • Opinion

  Të jesh pro-amerikan dhe në gjyq me SHBA-të, njësoj si fitoret e ‘vjedhura’ pas 2013

  George H. W. Bush ishte Presidenti i SHBA-ve 30 vite më parë, në kohën kur në Shqipëri nisi era e ndryshimeve të mëdha politike. Presidentin Bush...

 • Opinion

  Juliana Pasha dhe Lulzim Basha

  Mund të mos kenë lidhje personazhet, sikurse problemet mund të jenë vogla, të mëdha, serioze, qesharake. Nënë Tereza ka thënë se jo të gjithë ne...

 • Opinion

  Fitorja e thellë e Bashës dhe ankesa e një anëtari të thjeshtë: Cila i vlen më tepër PD-së?!

  Siç pritej, Lulzim Basha, u rizgjodh sot zyrtarisht për herë të tretë në krye të Partisë Demokratike, me diferencë të thellë votash karshi...

 • Opinion

  Lideri dhe numri 'dy', dallimi thelbësor mes PS-së dhe PD-së

  Nëse kryeministri aktual Edi Rama nuk do të ishte përjashtuar nga PD-ja kur u bë pjesë në ditët e para të lindjes së saj, sot me siguri, s’do të...

 • Opinion

  Dosjet janë, emrat po dalin, cilët shqiptarë do të shkojnë në 'gjyq' përballë Joe Biden

  Urdhri ekzekutiv për bllokimin e pasurisë dhe pezullimin e hyrjes në Shtetet e Bashkuara (non grata), të personave të caktuar, që kontribuojnë për...