1 humbje jete dhe 15 raste të reja në 24 orët e fundit! Situata Covid-19 në vend

1 humbje jete dhe 15 raste të reja në 24 orët e fundit! Situata Covid-19 në vend

Foto ilustruese

Janë kryer 559 testime në të gjithë vendin nga të cilat 15 persona kanë rezultuar pozitiv me Covid-19. Fatkeqësisht është regjistruar një humbje jete, një 66-vjeçare nga Gjirokastra.

Rastet e reja raportohen në këto Bashki: 4 në Tiranë, 2 në Durrës, nga 1 qytetarë në Shijak, Dibër, Fier, Lushnje, Sarandë, Finiq, Korçë, Kuçovë, Elbasan.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit. Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Janë 180 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 3 pacientë.

Janë shëruar 13 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 328,202 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 10 Nëntor 2022)

Raste të reja ditore                15

Të shëruar në 24 orë             13

Të shtruar në spitale             3

Humbje jete në 24 orë           1

Testime ditore                       559

Testime totale                   2,001,623

Raste pozitive                      331,976

Raste të shëruara                  328,202

Raste Aktive                             180

Humbje jete                              3,594

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                    131

Vlorë                         15

Fier                           10

Gjirokastër                5

Berat                           5

Durrës                     5

Elbasan                   4

Shkodër                 2

Lezhë.                     1

Korçë.                      1

Dibër.                        1

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

FOTO/ Të veshura me fustane nusërie, Edlira e Alba, çifti i së njëjtës gjini kurorëzojnë dashurinë në tarracën e bashkisë Tiranë

FOTO/ Të veshura me fustane nusërie, Edlira e Alba, çifti i së njëjtës gjini kurorëzojnë dashurinë në tarracën e bashkisë Tiranë