110 vjetori i krijimit të Gjykatës së Lartë/ Çelet ekspozita ‘Drejtësia në sytë e një piktori’! Qëndron e hapur për qytetarët në 5 dhe 6 maj

110 vjetori i krijimit të Gjykatës së Lartë/ Çelet ekspozita ‘Drejtësia në sytë e një piktori’! Qëndron e hapur për qytetarët në 5 dhe 6 maj

Ekspozita

Në kuadër të 110 vjetorit të krijimit të Gjykatës së Lartë, ambientet e jashtme të godinës së institucionit janë kthyer në një ‘galeri arti’ për vizitorët e ndryshëm të cilët do të shohin ekzpozitën e punuar nga nxënësit e shkollave 9-vjeçare dhe gjimnazeve të kryeqytetit.

Ekspozita e quajtur “Drejtësia në sytë e një piktori” do të qëndrojë e hapur për publikun gjatë ditës së sotme dhe të nesërme. Aty qytetarët do kenë mundësi të njihen me një sërë dokumentash historike të siguruara bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme të Arkivave, në të cilat pasyrohen foto dhe akte që datojnë në periudha të ndryshme gjatë historisë 110 vjeçare të Gjykatës së Lartë.

Ekspozita është punuar nga nxënësit e Liceut Artistik “Jordan Misja”, gjimnazi “Sami Frashëri” dhe shkollat 9 vjeçare “Jeronim de Rada”, “Mihal Grameno”, “Kosova”, “Osman Myderizi” dhe “Vasil Shanto”.

 

B.V/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

E pushtuar nga flakët, kush është pronari i 'Deutsch Color', biznesmeni shqiptar që investoi në Tunizi

E pushtuar nga flakët, kush është pronari i 'Deutsch Color', biznesmeni shqiptar që investoi në Tunizi